Płyn chłodniczy – jaki wybrać?

Płyn chłodniczy

Układ chłodzenia w samochodzie zapewnia optymalną temperaturę pracy silnika i utrzymuje ją na stałym poziomie (ok. 100°C). Aby było to możliwe, konieczne jest użycie odpowiedniego płynu chłodniczego. W tym artykule podpowiemy, jaki płyn chłodniczy wybrać.

Jaką rolę w układzie chłodzenia ogrywa płyn chłodniczy?

Główną funkcją płynu chłodniczego jest odprowadzanie ciepła. W ramach tego procesu na drodze między silnikiem a chłodnicą odprowadzane jest ok. 30% energii cieplnej, która zawarta jest w spalonym paliwie. Oprócz tego zapewnia on ochronę silnika przed zamarzaniem, wrzeniem i zjawiskiem kawitacji, do którego może dojść pod wpływem nagłej zmiany cieczy w gaz (w konsekwencji dochodzi do tzw. wżerów kawitacyjnych w tulejach cylindrów silnika). Płyn zabezpiecza również elementy układu chłodniczego i jednostkę napędową przed korozją, przedłużając tym samym ich żywotność. Dobrej jakości produkt chłodniczy powinien również redukować ryzyko powstawania i odkładania się osadów i kamienia w układzie chłodniczym.

Na co zwracać uwagę przy zakupie płynu chłodniczego?

Z uwagi na fakt, że płyn chłodniczy spełnia ważne funkcje w każdym pojeździe, a jednocześnie wymieniany jest dość rzadko, bo średnio co 3-5 lat (w zależności od rodzaju płynu), warto zwrócić szczególną uwagę na jakość produktu. Podczas zakupu należy kierować się nie tylko renomą producenta czy opiniami innych kierowców, ale również informacjami znajdującymi się na etykiecie płynu. Warto sprawdzić, czy wszystkie jego parametry spełniają normy, a więc czy produkt jest zgodny z zaleceniami. Przykładowo, jeśli w płynie będzie znajdować się za niska ilość koncentratu, czyli poniżej 30%, zwiększa się ryzyko zamarznięcia układu chłodzenia zimą oraz korozji. Z kolei za duża ilość koncentratu (70%) grozi przegrzaniem silnika, a więc dość poważną awarią.

Warto też sprawdzić, czy płyn jest wielosezonowy, a więc czy zapewni optymalną ochronę układu chłodzenia w różnych warunkach atmosferycznych. Na jakość płynu chłodniczego wpływają również technologie oraz składniki, które zostały wykorzystane do jego produkcji.

Jaki płyn chłodniczy wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele płynów chłodniczych. Podczas wyboru idealnego płynu chłodniczego nieoceniona okazuje się opracowana przez VW klasyfikacja, która określa, jaki płyn powinien być dobrany do danego samochodu. Warto wiedzieć, że płyny G11 posiadają w swoim składzie dodatki krzemianu, płyny G12 i G12+ wzbogacone zostały o szereg dodatków organicznych, a płyny G12++ i G13 zawierają 400-500 mg krzemianów na litr. Należy pamiętać, że poszczególnych płynów chłodniczych nie należy ze sobą mieszać! Należy zwrócić uwagę również na temperaturę zamarzania i wrzenia. Ujemne oraz zbyt wysokie temperatury negatywnie wpływają na układ chłodniczy. W naszej ofercie znajdą Państwo płyny chłodnicze Petrygo oraz Borygo w atrakcyjnych cenach. Produkty spełniają wszelkie normy pod względem jakości i wydajności. Poddawane są regularnym testom, by w pełni odpowiadać potrzebom najbardziej wymagających klientów.