Filtr paliwa w samochodzie

benzyna-filtr

Filtr paliwa w samochodzie odpowiada za to, aby podawane do silnika paliwo nie zawierało żadnych zanieczyszczeń i zachowywało wysoką jakość. Wiele osób zapomina jednak o regularnej wymianie tego filtra. To ogromny błąd.

Silniki benzynowe i diesle

Filtr paliwa przypomina metalową puszkę zakończoną króćcami. Ma on bardzo istotny wpływ na działanie całego układu paliwowego. Filtry do silników benzynowych zazwyczaj umieszcza się go w bezpośrednim sąsiedztwie zbiornika na paliwo, ich rolą jest zatrzymywanie zanieczyszczeń stałych, takich jak kurz. Z kolei filtry do silników dieslowych muszą zatrzymywać też wodę, mają więc nieco inną konstrukcję. W większości modeli samochodów filtr paliwa da się wymienić samodzielnie, nie jest to skomplikowany proces. Filtr paliwa powinno się wymieniać zgodnie z częstotliwością zaleconą przez producenta samochodu, zazwyczaj co 30 000 – 60 000 km. Producenci niektórych samochodów japońskich podają limit nawet 120 000 km. Pamiętajmy jednak, że filtr pracuje nawet wtedy, gdy samochód stoi w korku, a kilometrów na liczniku nie przybywa. Właściciele diesli często decydują się w związku z tym na wymianę filtra raz do roku. W tym wypadku powinno się to robić przed okresem zimowym, aby w filtrze nie zgromadziła się woda, która po zamarznięciu uniemożliwiałaby rozruch silnika.

Zapchany filtr paliwa: objawy

Zapchany filtr paliwa może objawiać się na kilka sposobów. Kierowca może zaobserwować spadek wydajności pracy silnika lub problemy z jego uruchomieniem, silnik nie pracuje też płynnie. Auto zużywa więcej paliwa i słabo reaguje na wciskanie pedału gazu. Odczuwalny jest też brzydki zapach oleju, czasami pojawia się dym z rury wydechowej. Lekko zapchany filtr zazwyczaj nie daje większych objawów. Nasilają się one tym bardziej, im więcej zanieczyszczeń znajduje się na filtrze. Niedopilnowanie wymiany może doprowadzić m.in. do kosztownych napraw wtryskiwaczy lub pompy wysokiego ciśnienia. Kupując nowy filtr najlepiej zdecydować się na produkt oryginalny lub zamiennik wysokiej jakości. Podejrzanie tani zamiennik ma zazwyczaj małą ilość materiału filtrującego, w związku z czym nie będzie efektywnie pełnił swojej funkcji.