Filtr powietrza. Jak często wymieniać i za co odpowiada?

klimatyzacja

Filtry motoryzacyjne są niezbędnym elementem do prawidłowej pracy samochodu.  Należy pamiętać, że bardzo ważne jest zwracanie szczególnej uwagi na jakość wykonania filtrów ze względu na role jakie spełniają w pojeździe i jaki wpływ wywierają na jego stan techniczny oraz funkcjonowanie. Jedną z najważniejszych informacji jest fakt, że w samochodzie znajduje się kilka rodzajów filtrów: paliwa, oleju, powietrza i filtry kabinowe. Każdy z nich spełnia inną rolę, ale łączy je fakt, że chroni układy przed zanieczyszczeniami. Dziś przyjrzymy się płucom każdego pojazdu, czyli filtrom powietrza.

Rola filtrów powietrza

Aby zapobiec uszkodzeniom silnika, powietrze, które do niego trafia musi zostać oczyszczone ze wszystkich, nawet najdrobniejszych pyłków. Z kolei powietrze kierowane do kabiny pasażerskiej oczyszczane jest również ze szkodliwych substancji w formie gazowej. To właśnie filtr powietrza odgrywa główną rolę w tym procesie. W tak zwanym czystym powietrzu znajduje się pył w ilości około 0,0001 do 0,0003 g/m3. Podczas użytkowania samochodu poza drogami utwardzanymi ilość pyłu znacznie wzrasta i sięga do 0,005 g/m3. Sprawia to, że po przejechaniu 1000 km do układu dolotowego trafia od kilkunastu do kilkudziesięciu gram piasku. Obecnie samochody osobowe wyposaża się w filtry suche, najczęściej z wkładem papierowym lub tkaninowym, który zwinięty jest w harmonijkę. Tworzy ona gęstą sieć, w której brud zostaje zatrzymany, a całe układy dolotowe do filtra projektuje się w taki sposób, by powietrze zawsze trafiało na filtr od dołu. Dzięki temu nazbierany pył opada do komory filtra.

Wymiana filtra

Jedną z podstawowych czynności pielęgnacyjnych, które rekomendowane są właścicielom pojazdów mechanicznych jest wymiana filtrów powietrza. Najpierw należy zlokalizować puszkę z filtrem, następnie zdemontować jej pokrywę i wyjąć filtr. Puszkę trzeba następnie oczyścić przy pomocy wilgotnej ściereczki. Do czystego pojemnika wkłada się nowy filtr. Ważne by zwrócić uwagę czy równo przylega do obudowy.