Filtr paliwa znajduje się w każdym samochodzie, ponieważ paliwo kupowane przez nas na stacjach benzynowych nie jest nigdy całkowicie czyste. Znajdują się w nim różne cząsteczki pochodzenia organicznego, a także sporo wody. Jeżeli w naszym samochodzie znajduje się zużyty filtr paliwa, do silnika będzie trafiać nieoczyszczone paliwo, które może doprowadzić do jego poważnych usterek i awarii.
Konsekwencje niewymieniania filtrów paliwa mogą być bardzo kosztowne. Niesprawny filtr paliwa może doprowadzić do korozji silnika, uszkodzenia tłoków albo innych elementów silnika, uszkodzenia wtryskiwaczy albo zapowietrzenia całego układu. Filtr paliwa pomimo swoich niewielkich wymiarów jest bardzo istotnym dla zdrowia silnika filtrem samochodowym, który powinien być regularnie wymieniany, aby paliwo mogło być efektywnie oczyszczane ze wszelkich zanieczyszczeń oraz nadmiaru wody.
Czy filtry paliwa znajdują się tylko w dieslach?
Chociaż zanieczyszczenia paliwa są o wiele groźniejsze dla silników diesla, to znajdują się one także w samochodach z sinikami benzynowymi. Niezależnie od rodzaju silnika w naszym aucie, musimy dbać o regularną wymianę tych filtrów. W samochodach benzynowych najczęściej umieszczane są zabezpieczające filtry siatkowe i niewielkie filtry przewodowe wykonane z papieru. Pamiętajmy, że w silnikach diesla żywotność filtrów paliwa jest zawsze o wiele krótsza niż w autach z silnikami benzynowymi.
Jak często należy wymieniać filtry paliwa?
Producenci samochodów umieszczają w instrukcji obsługi pojazdu informację o tym, co ile tysięcy kilometrów należy wymienić filtr paliwa. Zazwyczaj zalecają oni jego wymianę po przejechaniu od 30 000 do nawet 100 000 kilometrów. Specjaliści radzą, aby wymieniać filtr paliwa przy okazji corocznego przeglądu auta. Trudno jest jednoznacznie określić optymalny termin wymiany filtru paliwa, ponieważ jego zużycie zależy od wielu czynników. Nie bez znaczenia jest rodzaj tankowanego przez kierowcę paliwa. Jeżeli zazwyczaj wlewamy do baku mieszanki premium, to filtr będzie nam służył dłużej. Im wyższej jakości jest paliwo, tym mniej zanieczyszczeń się w nim znajduje. Jeżeli nasz samochód to diesel, musimy pamiętać o tym, aby wymienić filtr paliwa przed każdą zimą, ponieważ właśnie wtedy osadza się w nim najwięcej wody, parafiny i ciężkich frakcji oleju.