Czy można samemu wymienić filtr powietrza?

filtr powietrza

W każdym samochodzie znajduje się kilka filtrów, które wymagają okresowej wymiany. W przypadku niektórych jest ona stosunkowo łatwa i można wykonać ją samodzielnie, inne będą natomiast wymagać wizyty w warsztacie samochodowym. Jak wygląda to w przypadku filtra powietrza i czy zastąpienie starego nowym jest trudne?

Funkcje filtra powietrza

Powietrze dostające się do silnika oraz do wnętrza samochodu musi być oczyszczone z pyłów. Służy to tego filtr powietrza, który przechwytuje m.in. drobiny pochodzące z działalności przemysłowej, które unoszą się na wysokości około pół metra nad ziemią czyli tam, gdzie w pojeździe znajdują się otwory zasysające. Wysokiej klasy filtry powietrza pochłaniają ponad 99% zanieczyszczeń, przy czym ich sprawność maleje z czasem, dlatego niezbędne są okresowe wymiany. Zazwyczaj wykonuje się je po przejechaniu od 15 do 30 tys. km, choć w przypadku częstej jazdy, powinno robić się to po około 20 tys. km.

Jak wymienia się filtr powietrza w samochodzie?

Wymiana w warsztacie kosztuje około 100 zł (cena razem z filtrem), przy czym znaczną część tej kwoty można zaoszczędzić dzięki samodzielnej zamianie. Okazuje się, że jest to możliwe i nie wymaga zaawansowanych umiejętności z zakresu mechaniki. Pierwszym etapem jest oczywiście zakup odpowiedniego filtra powietrza. Trzeba kierować się rocznikiem samochodu, rodzajem jednostki napędowej, a także numerem części. Następnie musimy zlokalizować filtr powietrza w samochodzie, który umieszczony jest w prostokątnej lub kwadratowej plastikowej obudowie pod maską. Do zdemontowania obudowy wystarczy tylko śrubokręt, choć często zdarza się też, że jest ona zapinana na specjalne spinki. W obydwu przypadkach postępowanie jest równie proste: po zdjęciu pokrywy wystarczy delikatnie wyjąć filtr powietrza, przetrzeć wnętrze oraz włożyć nowy. Następnie trzeba zakryć osłonę i zamknąć maskę. Dokładnie tyle wystarczy, by samodzielnie wymienić filtr powietrza, co jak widać jest bardzo łatwą czynnością.

Wymiana filtra powietrza jest łatwa i szybka, dlatego warto wykonywać ją samodzielnie, najlepiej co 20 tys. km.