Jak prawidłowo zabezpieczyć samochód przed zimą?

samochód podczas zimy

Zima to szczególnie ciężki czas dla naszych samochodów. Warunki pogodowe są w tym okresie wyjątkowo trudne. Częste opady deszczu, śniegu, niska temperatura, szron i lód, a także sól, którą posypywane są polskie drogi – wszystkie te czynniki nie pomagają w utrzymaniu naszych pojazdów w dobrym stanie i mają zły wpływ na stan różnych elementów oraz części auta, które na skutek działania wilgoci i niskiej temperatury mogą ulec korozji. Jak temu przeciwdziałać? Najlepszym rozwiązaniem jest odpowiednie przygotowanie i zabezpieczenie samochodu jeszcze zanim nastanie zima. Proponujemy wykorzystać do tego dostępną w naszym sklepie nowoczesną chemię samochodową służącą do pielęgnacji i konserwacji samochodów. W dzisiejszym wpisie podpowiadamy, co koniecznie trzeba zrobić przed sezonem zimowym.

1. Zadbaj o lakier

Zanim zima na dobre rozgości się w naszym kraju, warto poświęcić trochę czasu, aby dokładnie przyjrzeć się warstwom lakieru na naszym pojeździe. Wszystkie małe i płytkie rysy najlepiej jest wypolerować, a te głębsze i większe zostawić do oceny fachowcom z zakładów blacharsko-lakierniczych. Każda rysa i wgniecenie może spowodować, że w niesprzyjających warunkach atmosferycznych szybciej zacznie rozwijać się tam korozja, dlatego lepiej jest się ich jak najszybciej pozbyć.

2. Obowiązkowe woskowanie

Woskowanie to wspaniały sposób na zabezpieczenie samochodowej karoserii na zimę. Można zastosować wygodny szampon z woskiem albo najpierw umyć auto, a potem nawoskować je specjalnym preparatem. Wosk to substancja, która pozostawia na lakierze cienki ochronny filtr. Taka dodatkowa warstwa nałożona na karoserię sprawi, że lakier będzie skutecznie chroniony przed działaniem wilgoci, brudu czy soli.

3. Wymień opony na zimowe

Koniecznie wymień opony na zimowe, które zrobione są ze specjalnych mieszanek o większej elastyczności niż opony letnie. Dzięki temu zapewniają autu lepszą przyczepność w niskiej temperaturze, a także wolniej się zużywają.

4. Pamiętaj o uszczelkach

Niska temperatura w połączeniu z wilgocią to zabójcza mieszanka dla samochodowych uszczelek, dlatego nie zapominaj, aby po każdym myciu nasmarować je specjalnym preparatem, który odpowiednio je oczyści i natłuści.