Na co zwrócić uwagę przy wyborze dobrego oleju silnikowego?

wybór oleju do silnika samochodowego

Oleje silnikowe różnią się między sobą wieloma parametrami. Mają odmienną lepkość, klasę oraz różnią się składem. Ważne jest, aby olej silnikowy był odpowiednio dopasowany do modelu pojazdu, ale też powinien mieć wysoką jakość. Jak wybrać dobry olej silnikowy do samochodu? Na jakie parametry warto zwrócić uwagę? Zapraszamy do przeczytania naszego wpisu, gdzie odpowiadamy na te pytania.

Jakie parametry oleju silnikowego warto sprawdzić przed zakupem?

Obecnie na rynku można dostać różne rodzaje olejów silnikowych, które różnią się między sobą składem. Do wyboru są oleje, takie jak:

  • mineralne,
  • syntetyczne,
  • półsyntetyczne.

W każdym przypadku warto zwrócić uwagę na lepkość oleju silnikowego, która określa jego gęstość. Dobrym wyborem będzie olej o wysokiej gęstości, która sprawi, że olej zachowa swoje właściwości zarówno w niskich, jak i wysokich temperaturach. Podczas wybierania oleju silnikowego należy też sprawdzić jego klasę, którą oznacza się normą „API” i literami. Warto też zwrócić uwagę na to, aby olej był dopasowany do modelu pojazdu. Oznacza to, że powinien być zgodny z wymaganiami producenta.

Jakie są zalety dobrego oleju silnikowego?

Odpowiednio dobrany olej silnikowy skutecznie zabezpieczy silnik i jego poszczególne podzespoły przed zatarciem. Ponadto zapobiegnie pojawieniu się korozji, która mogłaby skrócić żywotność silnika. Dodatkowo prawidłowo dobrany olej silnikowy przyczynia się do mniejszej awaryjności silnika i umożliwia jego równomierną pracę podczas jazdy. Co więcej, wysokiej jakości olej silnikowy pozwala też utrzymać silnik w czystości i nie wymaga zbyt częstej wymiany. Dobrym wyborem może okazać się olej ze sprawdzonej hurtowni olejów silnikowych i płynów eksploatacyjnych, który będzie miał wysoką jakość i doskonałe właściwości.