Od czego zależy częstotliwość wymiany oleju silnikowego?

wymiana oleju w silniku

Olej silnikowy to niezwykle ważny płyn eksploatacyjny, który zmniejsza tarcie pomiędzy elementami jednostki napędowej i może wydłużyć żywotność silnika. Ważne jest, aby regularnie wymieniać olej silnikowy i dopasowywać jego rodzaj do danego auta. Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu, w którym wyjaśniamy, od czego zależy częstotliwość wymiany oleju i podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy wyborze oleju.

Kiedy warto wymienić olej silnikowy w aucie?

Olej silnikowy odgrywa kluczową rolę w pracy jednostki napędowej pojazdu. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na jakość oleju i terminową wymianę. Dzięki temu można wydłużyć żywotność silnika i zapobiec poważnym awariom. Olej silnikowy powinno się wymieniać co około 30 tysięcy, z kolei w przypadku starszych aut wymiana oleju powinna być wykonywana co 15 – 20 tysięcy kilometrów. Częstotliwość wymiany oleju silnikowe zależy też od zaleceń producenta danego modelu pojazdu. Co więcej, olej silnikowy powinien być częściej wymieniany w samochodach, które służą do pokonywani krótkich odcinków drogi — do pracy, do szkoły lub sklepu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze oleju silnikowego?

Podczas wybierania oleju silnikowego należy zwrócić uwagę przede wszystkim na zalecenia producenta danego modelu auta. W instrukcji samochodu można znaleźć wymagania dotyczące specyfikacji jakościowej oleju, klasy jego lepkości i rodzaju. Klasa lepkości oleju silnikowego informuje o tym, jak dany olej zachowuje się w danej temperaturze. Co więcej, do samochodów osobowych najczęściej polecane są oleje syntetyczne, które sprawdzają się przede wszystkim zimą i łatwo rozprowadzają się po wszystkich elementach silnika. Z kolei do starszych aut polecane są oleje półsyntetyczne.