Jak zadbać o prawidłowe smarowanie quadów?

dwa quady

Gwarancją sprawności każdego pojazdu jest jego regularny serwis. Niezależnie od tego, czy mowa o samochodach osobowych, czy też quadach bieżące przeglądy to podstawa. W przypadku quadów wymiana wadliwych części oraz cykliczne uzupełnianie oleju i płynów eksploatacyjnych to jednak nie wszystko. Równie ważne okazuje się smarowanie elementów zawieszenia. Wśród części, które wymagają smarowania, wymienić można np. łańcuch i kalamitki. Jak wygląda ich smarowanie i dlaczego nie warto rezygnować z tej czynności? Na te pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Z jakich powodów ważne jest smarowanie quadów?

Niektóre elementy quadów są szczególnie narażone na działanie czynników zewnętrznych. Do takich należy np. łańcuch, do którego przykleja się najwięcej kurzu i błota. Zabrudzenia spowalniają jego pracę, a niekiedy nawet prowadzą do trwałych uszkodzeń. Poza tym ten element jest intensywnie eksploatowany, gdyż w czasie jazdy stale się kurczy i rozwija. To sprawia, że jego żywotność bez odpowiedniej konserwacji może być znacznie krótsza. Z tego powodu smarowanie łańcucha, ale i innych elementów zawieszenia jest sposobem na ich ochronę. Smar nie tylko zabezpiecza elementy przed wnikaniem zabrudzeń, ale także zapewnia płynność ich pracy. Zmniejsza tarcie, a to z kolei spowalnia ich zużycie.

Jak smarować części w quadzie?

Przede wszystkim ważne jest to, by łańcuch i inne części zawieszenia smarować regularnie i nie dopuszczać do sytuacji, w których smarowania brakuje. Aby to zrobić, wystarczy wcześniej oczyścić je z błota, a następnie zaaplikować odpowiedni rodzaj smarowania. Warto przy tym pamiętać, by nie nakładać zbyt grubej warstwy smaru. Na rynku znaleźć można wiele rodzajów smarów do quadów, które różnią się ceną, jakością oraz sposobem nakładania. Do smarowania można zastosować m.in. oleje przekładniowe. Aplikacja oleju przekładniowego jest jednak wymagająca i czasochłonna, dlatego coraz popularniejsze stają się alternatywne smary np. w sprayu. Takie wysokiej jakości preparaty do quadów oraz oleje silnikowe oferuje hurtownia BUWAR.