Jaki olej wybrać do mokrego sprzęgła?

sprzęgło

Dobór odpowiedniego oleju silnikowego jest niezwykle ważny dla sprawności pojazdu. To ten produkt odpowiada za czystość poszczególnych podzespołów silnika, a także — zmniejszenie współczynnika tarcia, które prowadzi do zużywania się części. Szczególnie warto poświęcić chwilę na znalezienie odpowiedniego oleju do mokrego sprzęgła. Na co zwrócić uwagę w czasie zakupów?

Mokre sprzęgło a odpowiedni olej silnikowy

Sprzęgło mokre najczęściej występuje w motocyklach. W przypadku tego rodzaju pojazdów mamy do czynienia z wyższymi obrotami silnika. To oznacza, że podczas poszukiwania odpowiedniego produktu przeznaczonego do mokrego sprzęgła należy zwrócić uwagę na to, aby był on odporny na wysokie temperatury, a także ścieranie. Warto podkreślić, że podczas pracy pojazdu wszystkie podzespoły silnika są w nieustannym ruchu. To z kolei powoduje wcześniej wspomniane tarcie, które nierzadko stanowi przyczynę zużywania się poszczególnych elementów. Aby tego uniknąć, konieczne jest zastosowanie odpowiedniego produktu.

Kupując olej silnikowy do mokrego sprzęgła, powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby miał odpowiednie właściwości smarne. Ponadto ważna jest lepkość cieczy. Obecnie na rynku można znaleźć produkty mineralne, półsyntetyczne oraz syntetyczne, jednak należy pamiętać, że to te ostatnie są przeznaczone do nowoczesnych pojazdów. Z reguły do sprzęgła mokrego nie sprawdzą się oleje samochodowe, dlatego z ich wyboru w tym przypadku powinniśmy zrezygnować.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru oleju silnikowego?

W razie wątpliwości podczas poszukiwania odpowiedniego produktu warto zapytać fachowca o radę — doświadczona osoba pomoże w znalezieniu oleju do mokrego sprzęgła, który odpowie na stawiane przed nim oczekiwania. Warto jednak pamiętać o tym, aby wybierać wyłącznie produkty od renomowanych producentów. To daje gwarancję jakości oleju, a tym samym pozwala mieć pewność, że będzie on właściwie dostosowany do pojazdu.