Rodzaje i zastosowania chemii samochodowej

chemia samochodowa

Samochody są obecnie najpopularniejszym środkiem transportu. Dają nam poczucie nieskrępowanej wolności, ponieważ dzięki nim możemy szybko przemieszczać się na duże odległości. Bez nich nasze codzienne życie byłoby o wiele mniej komfortowe. Każdy właściciel auta doskonale wie, jak ważna jest właściwa pielęgnacja pojazdu. Kosmetyka samochodowa nie tylko sprawia, że jest czysty i lśniący, ale także wpływa na przedłużenie żywotności wielu części. Preparaty używane do pielęgnacji aut są popularnie nazywane chemią samochodową. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się jej rodzajom oraz zastosowaniom.

Rodzaje chemii samochodowej:

1. Środki pielęgnacyjne do karoserii
Karoseria jest dużą częścią samochodu, która od razu rzuca się w oczy. Jej dobry stan powoduje, że auto prezentuje się lepiej i wzbudza zaufanie. Wśród chemii samochodowej służącej do pielęgnacji karoserii najpopularniejsze są szampony samochodowe oraz woski do lakierów. Szampon umożliwi dokładne oczyszczenie pojazdu ze wszelkich zabrudzeń, a wosk nabłyszczy i zabezpieczy lakier przed mikrouszkodzeniami mechanicznymi oraz  działaniem czynników atmosferycznych. Popularne są kosmetyki łączące w sobie szampon i wosk. 

2. Środki pielęgnacyjne do tapicerki
Odpowiednio wypielęgnowana i zadbana tapicerka sprawia, że podróż samochodem jest czystą przyjemnością. Wnętrze kabiny powinno być schludne, dlatego warto regularnie je czyścić. Najczęściej wybieranymi środkami pielęgnującymi tapicerkę są różne pianki do czyszczenia tapicerek (tekstylnych i skórzanych) oraz impregnaty chroniące materiałowe tapicerki przed wchłanianiem wilgoci.

3. Środki do pielęgnacji deski rozdzielczej
Do optymalnej pielęgnacji deski rozdzielczej najlepsze są specjalne dressingi do odświeżania wszystkich elementów wnętrza wykonanych z plastiku (np. kokpit). Dzięki ich zastosowaniu części z tworzyw sztucznych odzyskują intensywny kolor, a drobne rysy na ich powierzchni są skutecznie maskowane.

4. Środki konserwujące mechaniczne części auta
Są to różnego rodzaju środki chemiczne, które umożliwiają eksploatację samochodu. Zaliczamy do nich np.: smary, płyny do chłodnic, płyny hamulcowe oraz wszelkie inne płyny eksploatacyjne, bez których jazda byłaby niemożliwa.