Jak dobrać właściwy olej do samochodu?

dobieranie oleju do samochodu

Olej w samochodzie osobowym powinno się wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta silnika, najczęściej co 15 tysięcy kilometrów, nie rzadziej niż raz w roku. By wymiana oleju miała sens, trzeba równocześnie wymienić jego filtr na nowy. Wielu kierowców zastanawia się, w jaki sposób powinni oni dobrać nowy olej do swojego samochodu. W tym wpisie odpowiemy na to pytanie.

Zalecenia producenta samochodu

Zasadniczo powinno się używać oleju rekomendowanego przez producenta danego auta. Informacje o tym, jaki olej on zaleca, możemy znaleźć w instrukcji samochodu. Są tam określone wymagania dotyczące konkretnych cech oleju, między innymi jego specyfikacji jakościowej i klasie lepkości.

Co oznaczają skróty na olejach?

Zacznijmy od tego, czym jest klasa lepkości. Parametr ten informuje nas między innymi o tym, jak dany olej zachowa się w danej temperaturze. Oznaczany jest literą „W” z ciągiem cyfr. Im niższa cyfra, tym niższa możliwa temperatura uruchomienia silnika. 0W oznacza, że olej sprawdzi się przy temperaturze -35 stopni. Liczby po literze W definiują lepkość oleju w wysokich temperaturach. Tu sytuacja wygląda podobnie – im wyższa liczna, tym grubość filmu olejowego jest większa w wysokiej temperaturze np. 5W40. Oleje do samochodów osobowych mogą mieć też różną specyfikację jakościową: APP lub ACEA. W skali od A1/B1 do A5/B5 określają one przeznaczenie oleju. To jednak nie wszystkie kryteria doboru oleju. Do wyboru mamy bowiem oleje syntetyczne, półsyntetyczne i mineralne.  W przypadku samochodów osobowych stawia się na oleje syntetyczne, które polecane są do większości nowych aut, lub nieco słabsze oleje półsyntetyczne (do aut używanych).

Co wybrać?

Oczywiście zawsze bezpieczniej jest postawić na olej znanej marki, niż produkt niewiadomego pochodzenia. Przed zakupem można też poszukać informacji o danym produkcie w Internecie. W razie wątpliwości zawsze warto poradzić się w doświadczonej hurtowni olejów samochodowych, jaki produkt sprawdzi się najlepiej w przypadku naszego pojazdu. Specjaliści w naszej hurtowni chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania.