Jakie kosmetyki wybrać do pielęgnacji karoserii?

pielęgnacja karoserii

Utrzymanie estetycznej, wysokiej jakości karoserii przed długie lata przy normalnej eksploatacji samochodu może być trudne ze względu na różnego rodzaju czynniki drogowe, które prowadzą do jej zniszczenia. Na szczęście jest mnóstwo preparatów pielęgnacyjnych mających za zadanie zachować naturalny kolor i połysk, a także nadać lakierowi odpowiednią ochronę.

Woskowanie karoserii

Ochronę przed czynnikami atmosferycznymi, zachowanie oryginalnego koloru oraz lepsze utrzymywanie samochodu w czystości uzyskuje się za pomocą wosku. Przy użyciu odpowiednich środków można wykonać woskowanie lakieru samodzielnie. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów tego typu specyfików, które różnią się składem oraz sposobem aplikowania. Tradycyjnym środkiem jest twardy wosk. Charakteryzuje się on dużą trwałością i wysokim stopniem ochrony. Jednak ze względu na to, że jego nakładanie może być problematyczne, a czas schnięcia jest dość długi, producenci oferują inne, prostsze rozwiązania, jak np. twardy wosk w płynie. Nakłada się go przy użyciu odpowiedniej szmatki lub gąbki. Najszybsze do aplikowania są woski w sprayu. Wystarczy je rozpylić i wytrzeć, by uzyskać połysk i ochronę lakieru. Ponadto woski mogą posiadać właściwości koloryzujące, które działają na bazie nanotechnologii. Można je stosować do lakierów zwykłych i metalizowanych o określonych kolorach.

Czyszczenie doraźne

Karoseria narażona jest na różnego rodzaju zanieczyszczenia powstałe np. przez błoto, pyły lub owady, jak i na zniszczenia, którymi są drobne rysy czy odpryski. Każdy z tych problemów można usunąć za pomocą odpowiedniego środka. Wiele z nich można znaleźć wśród produktów marki SONAX. Znajdą się tu specyfiki do zastosowania doraźnego, które czyszczą lekko zabrudzone powierzchnie, nadają aksamitną gładkość i głęboki połysk, a także odświeżają wcześniej nałożone warstwy wosku. Są również środki, które przywracają pierwotną głębię koloru, czyszczą zmatowiałe i utlenione lakiery, a także wygładzają drobne rysy.

W przypadku zabrudzeń powstałych przez drzewa, żywice, rdzę, owady i smoły warto skorzystać z SONAX Xtreme składającego się z płynu czyszczącego i specjalnej masy. Do czyszczenia lakieru, ożywienia kolorów i zapewnienia dodatkowej ochrony stosuje się politury samochodowe firm SONAX i PLASTIMAL. Usuwanie rys można także przeprowadzić za pomoc specjalnie do tego przygotowanych preparatów, które często są sprzedawane ze specjalną gąbką, jak K2 VENOX. A jeśli nie wiesz, który specyfik wybrać, użyj uniwersalnej pasty do pielęgnacji lub poradź się sprzedawcy.