Co należy wymienić w samochodzie po zimie?

filtr paliwa

Zimą często nasze samochody są narażone na trudne warunki jazdy. Na drogach pod wpływem mrozu pojawiają się nowe ubytki, przez które auto może porządnie ucierpieć. Dodatkowo zimą na ulicach rozsypywana jest sól, która także jest szkodliwa dla samochodu. Niskie temperatury mogą również wpływać na przyspieszone zużycie silnika i powodować liczne usterki. Co zatem warto sprawdzić i wymienić w samochodzie po zimie?

Pierwszym elementem, którym powinien zająć się każdy kierowca, jest olej samochodowy. Olej w czasie zimy ciężko pracuje w niskich temperaturach, przez co zbiera się w nim duża ilość zanieczyszczeń. Dodatkowo eksploatacja auta w ciężkich warunkach, czyli jazda w korkach i na odcinkach krótszych niż 10 km, zmusza do częstej wymiany oleju. Olej ma za zadanie chłodzić silnik, unikać zabrudzeń produktami spalania i zwalczać wilgoć w silniku – warto zatem postawić na produkt wysokiej jakości, który pochodzi od renomowanej firmy.

Filtry i płyny eksploatacyjne

Po zimie należy sprawdzić także filtr paliwa, powietrza oraz kabinowy. Filtr oczyszcza paliwo przed podaniem go do silnika – zużyty filtr może prowadzić do obniżenia wydajności pracy silnika, dlatego trzeba wymieniać go regularnie. Dobrym rozwiązaniem będzie wymiana filtru paliwa wraz z olejem samochodowym. Filtr powietrza oraz kabinowy oczyszczają powietrze – kabinowy zatrzymuje kurz czy pył wpadający do wnętrza samochodu, natomiast filtr powietrza zatrzymuje zanieczyszczenia zasysane do komory spalania w silniku. Oba należy wymienić, kiedy widać na nich wyraźne zanieczyszczenia.

Przygotowując samochód na wiosnę, kiedy temperatura na zewnątrz rośnie, możemy zająć się także wymianą płynu do spryskiwaczy. Nie musimy czekać, aż zbiornik z płynem zimowym zostanie całkowicie opróżniony, ponieważ letnie płyny bez trudu mieszają się z zimowymi. Dodatkowo letnie płyny do spryskiwaczy nie muszą spełniać wielu rygorystycznych norm i pachną dużo ładniej niż zimowe, dzięki czemu możemy wybrać swój ulubiony zapach.