Konsekwencje zaniedbania wymiany płynu chłodniczego

płyn chłodniczy stosować

Płyn chłodniczy należy wymieniać. To zasada, o której często zapominają właściciele samochodów. Zawsze pamiętamy o oleju silnikowym, natomiast płyn chłodniczy nie wydaje nam się tak istotny. Takie podejście to poważny błąd, ponieważ zaniedbania w zakresie wymiany płynu chłodniczego mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji, których skutki boleśnie odczujemy w swoim portfelu.

Jak często trzeba wymieniać płyn chłodniczy?

Płyn chłodniczy to jedna z takich substancji, która ma bezpośredni wpływ na sprawność wielu elementów w naszym aucie. To on jest odpowiedzialny za utrzymywanie odpowiedniej temperatury silnika zimą i latem. Producenci samochodów określają dokładnie co ile czasu należy wymieniać płyn chłodniczy. W jednych pojazdach zalecana przerwa między wymianą tego płynu to dwa lata, w innych trzy albo nawet cztery. Standardowy płyn chłodniczy zachowuje swoje właściwości przez maksymalnie 5 lat.

Co może się stać, jeśli zaniedbamy wymianę płynu chłodniczego?

• Obniżenie skuteczności ogrzewania i chłodzenia wnętrza auta.

• Niewystarczające chłodzenie silnika.

• Starzejący się płyn chłodniczy doprowadza do powolnej korozji wnętrza układu chłodzenia.

• Na elementach układu chłodzenia odkłada się osad z substancji wytrącających się z płynu.

• Dochodzi do blokowania się termostatów i elektrozaworów, co może doprowadzić do unieruchomienia auta albo nawet spowodować rozszczelnienie układu chłodzenia pod wpływem wysokiego ciśnienia i temperatury, a w skrajnych przypadkach może dojść do rozszczelnienia silnika na styku głowica-blok.

• Na skutek korozji układu chłodzenia może dojść do uszkodzenia pompy wodnej.

• Chłodnica może ulec uszkodzeniu.

Jaki płyn chłodniczy stosować?

W instrukcji każdego samochodu znajdziemy jasno określony rodzaj płynu chłodniczego, którego użycie zaleca producent. Ubywający płyn chłodniczy należy uzupełniać tym samym produktem. Jeśli nie mamy go pod ręką, to w skrajnych sytuacjach (np. gdy taka awaria wydarzyła się na trasie) można dolać do chłodnicy wodę destylowaną. Nie zaleca się mieszania ze sobą różnych płynów.