Czy do samochodu osobowego można wlać olej dla ciężarówki?

olej do osobowego

Niektórzy właściciele samochodów osobowych zastanawiają się, czy mogliby do swoich aut wlać olej dedykowany dla ciężarówek, gdyż akurat taki mają pod ręką. Już na wstępie przestrzegamy: to zdecydowanie zły pomysł. Samochody ciężarowe są eksploatowane zupełnie inaczej niż zwykłe osobówki. Dlatego też olej silnikowy, który jest w nich używany, ma służyć nieco innym celom.

Skład oleju

Oleje do różnych typów pojazdów różnią się od siebie składem. Jednym z ważnych składników oleju silnikowego są przeciwutleniacze. Ich zadaniem jest ochrona przed przeciążeniami cieplnymi. W samochodach osobowych są one okresowe. W autach ciężarowych przeciwutleniacze muszą zadbać o to, aby silnik wytrzymywał bardzo długie trasy i to aż do momentu, w którym kierowca wymieni po raz kolejny płyny w pojeździe. W olejach dla aut osobowych i ciężarowych różna jest też zawartość dyspersantów. Są one odpowiedzialne za zapobieganie sklejaniu się cząsteczek sadzy w większe skupiska. Jak łatwo można się domyślić, ciężarówki zużywają więcej paliwa, co bezpośrednio przekłada się na więcej sadzy w ich silnikach. Oznacza to, że oleje dla aut ciężarowych muszą być bogate w większą ilość dyspersantów. Olej do ciężarówki powinien być ponadto olejem wysokopopiołowym, aby zabezpieczać pierścienie tłokowe przed korozją i zbyt szybki wyeksploatowaniem się tulei cylindrów.

Różnice w wymianie oleju

Jeśli chodzi o pojazdy ciężarowe i osobowe, różnica nie istnieje tylko w składach olejów, ale również w częstotliwości ich wymiany. Właściciele aut osobowych wymieniają olej raz do roku lub co 10 tys. km. W ciężarówkach krótkodystansowych (np. budowlanych), robi się to co 30 tys. km, w zwykłych ciężarówkach dystrybucyjnych – co 50 tys. km, a dalekobieżnych gigantach – nawet co 100 tys. km. W wyborze najlepszego oleju dla danego typu silnika zawsze może pomóc renomowana hurtownia olejów, zachęcamy więc do kontaktu z naszymi specjalistami. Źle dobrany olej może znacząco wpłynąć na krótszą żywotność samochodu.