Czym się kierować przy wyborze smaru silikonowego?

smar

Olej to z pozoru nieistotna rzecz, jednak zależy od niego praca silnika, a to ten jest napędem naszego samochodu. Obecnie na rynku nie brakuje tego typu produktów, co wiąże się z tym, że ciężko znaleźć ten właściwy. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, chcąc mieć pewność, że wlewamy do silnika, to co najlepsze.

Jaki olej do silnika wybrać?

Mamy do wyboru oleje:

  • mineralne — składają się w 80% z uszlachetnionych destylatów ropy naftowej;
  • półsyntetyczne — będące mieszaniną produktów syntezy chemicznej oraz destylatów ropy naftowej;
  • syntetyczne — są wynikiem syntezy chemicznej.

Niezależnie od rodzaju smaru silnikowego zwróćmy uwagę na jego lepkość. Dzięki niej substancja zachowuje swoje właściwości zarówno w niskich, jak i wysokich temperaturach. Grubszy film smaru będzie lepiej zabezpieczać rozgrzany silnik.

Kolejną ważną kwestią jest klasa jakości oleju. Oznacza się ją normą „API” i literami — im dalsza litera alfabetu, tym lepszy produkt, a co za tym idzie — mniejsze spalanie smaru. Ważne, aby wybrać olej dostosowany do silnika. Mogą nam w tym pomóc specyfikacje jakościowe. Producenci silników do poszczególnych marek zazwyczaj jasno określają, jakimi parametrami powinien cechować się produkt. Dzięki temu olej będzie dostosowany do danego filtra, wytrysku oraz przebiegu. Oleje zazwyczaj pracują dobrze o każdej porze roku, więc nie trzeba kupować osobnego na lato i zimę. Należy jednak pamiętać o jego regularnej wymianie.

Zalety sięgania po dobry smar

Dlaczego używanie odpowiedniego smaru jest tak ważne? Dobry produkt to gwarancja żywotności komponentów. Przyczynia się również do ich mniejszej awaryjności. Olej sprawia, że silnik jest odpowiednio zabezpieczony, więc nie zawiedzie pomimo różnych temperatur na dworze. Wysokiej jakości smar cechuje się też wydajnością, a to oznacza, że nie trzeba jej często wymieniać, co jest wygodne dla kierowców, a także ekonomiczne. Olej odpowiada za płynną pracę silnika.