Jakość i poziom płynu hamulcowego przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo jazdy. Płyn hamulcowy jest zaliczany do najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie, a jednak kierowcom zbyt często zdarza się o nim zapominać. W tym wpisie postaramy się odpowiedzieć na pytanie: jak często trzeba go wymieniać?
Czym jest płyn hamulcowy?
Płyn hamulcowy jest odpowiedzialny za przenoszenie sił z pedału hamulca na klocki hamulcowe. W tarczowym układzie hamulcowym płyn hamulcowy naciska na tłoczki hamulcowe, które znajdują się w zaciskach hamulcowych, a to pozwala na dociskanie powierzchni klocków hamulcowych do powierzchni tarcz hamulcowych.
Dzięki niemu możliwe jest skuteczne zatrzymanie pojazdu w każdych warunkach, ponieważ maksymalnie skraca czas reakcji hamowania auta po naciśnięciu przez kierowcę pedału hamulca. Oprócz tego chroni cały układ hamulcowy przed niebezpieczną korozją i wyciekami z gumowych przewodów i uszczelnień, tym samym przedłużając jego żywotność.
Konsekwencje za małej ilości płynu hamulcowego
Jeżeli w naszym pojeździe jest za mało płynu hamulcowego, to może to doprowadzić do zmniejszenia efektywności hamowania albo (w skrajnych sytuacjach) do całkowitej niemożności zatrzymania auta. Właśnie dlatego regularne kontrolowanie poziomu płynu hamulcowego jest tak istotne.
Kiedy należy go wymienić?
• Jeżeli hamowanie naszym samochodem jest mało skuteczne.
• Gdy dojdzie do korozji układu hamulcowego.
• Kiedy płyn hamulcowy straci termin swojej przydatności.
• Przy każdorazowym wymienianiu jakichkolwiek elementów układu hamulcowego.
Wymiana płynu hamulcowego jest zalecana co dwa lata albo co 60 000 km przebiegu. Należy pamiętać, żeby zawsze dobierać płyn zalecany przez producenta auta. Najlepiej jest dokonywać takiej wymiany w profesjonalnym warsztacie samochodowym, gdzie przy okazji zostanie sprawdzona sprawność pozostałych elementów układu hamulcowego. Na co dzień warto pamiętać o kontrolowaniu poziomu płynu hamulcowego, ponieważ każde zaniedbanie może doprowadzić do tragicznych konsekwencji.