Odpowiednie smarowanie to podstawa to zachowania właściwości silnika i utrzymania go w dobrym stanie mechanicznym. Jednym z kluczowych elementów, które mają wpływ na stan silnika samochodowego, jest olej. Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem, w którym wyjaśniamy, jakie znaczenie dla pracy silnika ma odpowiedni olej i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.
Jakie są podstawowe funkcje oleju silnikowego?
Podstawowym zadaniem oleju silnikowego jest smarowanie ruchomych elementów silnika. Kolejną funkcją oleju jest zabezpieczenie podzespołów silnika przed zatarciem i przed uszkodzeniem. Co więcej, odpowiednio dobrany olej silnikowy może też skutecznie odprowadzać ciepło, co jest szczególnie ważne w autach z turbosprężarką. Wówczas zadaniem oleju jest absorbowanie ciepła z elementów, takich jak panewki wału korbowego, czy tłoki. Kolejnym zadaniem oleju silnikowego jest oczyszczanie silnika i zabezpieczenie go przed korozją. Dzięki prawidłowo dobranemu olejowi można mieć pewność, że silnik na dłużej zachowa żywotność i bezawaryjność.
Jak wybrać odpowiedni olej silnikowy do auta?
Podczas wybierania oleju silnikowego należy zwrócić uwagę na jego lepkość. Grubszy film smaru będzie dobrze zabezpieczał rozgrzany silnik i uchroni go przed zatarciem. Kolejnym ważnym czynnikiem jest klasa oleju, która powinna być wybrana zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu. Dzięki temu będzie on dostosowany do danego filtra, wytrysku i przebiegu. Należy też pamiętać o tym, że prawidłowo wybrany olej silnikowy będzie bardziej wydajny i nie będzie wymagał częstej wymiany. Ponadto zminimalizuje on ryzyko ewentualnych awarii silnika i skutecznie zabezpieczy silnik przed zniszczeniem.