Filtr paliwa to ważny element każdego pojazdu. Jego głównym zadaniem jest oczyszczanie płynów eksploatacyjnych z zanieczyszczeń i szkodliwych substancji. Ważne jest jednak, aby odpowiednio dbać o filtr paliwa i systematycznie go wymieniać. Jakie są główne przyczyny zapchanego filtra paliwa? Co należy zrobić w takiej sytuacji ? Zachęcamy do sprawdzenia odpowiedzi na te pytania w poniższym wpisie.
Jakie są najczęstsze przyczyny zapchanego filtra paliwa w samochodzie?
Filtr paliwa ma za zadanie oczyszczać benzynę i olej napędowy z cząsteczek kurzu, rdzy i cząstek stałych. Zadbany i nieuszkodzony filtr paliwa przyczynia się też do prawidłowej pracy silnika i układu paliwowego. Niestety czasem zdarza się, że zostanie on zapchany. Częstą przyczyną zapchania filtra paliwa jest pojawienie się nadmiaru zanieczyszczeń w oleju lub paliwie. Filtr paliwa może się też zapychać w wyniku nieregularnej wymiany filtrów i nieprawidłowej eksploatacji samochodu. Dlatego też niezwykle ważne jest, aby systematycznie wymieniać filtry samochodowe i wybierać wyłącznie wysokiej jakości płyny eksploatacyjne.
Jakie są objawy zapchanego filtra paliwa i jak należy postąpić?
Zapchany filtr paliwa w samochodzie może dawać wiele niepokojących objawów. Jednym z nich jest problem z uruchomieniem silnika lub utrata momentu obrotowego przy wysokich obrotach. Zapchany filtr paliwa może się też objawiać szarpaniem silnika podczas ruszania lub w trakcie jazdy pod górkę. Niekiedy pojawiają się też problemy z przyspieszaniem samochodu i nagłym gaśnięciem silnika. Dzieje się tak, ponieważ nadmiar nagromadzonego osadu w filtrze utrudnia podaż paliwa do silnika. Częstym objawem zapchanego filtra paliwa jest też zwiększone zużycie paliwa. W takim przypadku warto kupić nowy filtr paliwa i wykonać jego wymianę.