Jakie właściwości płynów hamulcowych warto uwzględnić przy ich zakupie?

uzupełnianie płynu hamulcowego

Płyn hamulcowy pełni wiele ważnych funkcji w układzie hamulcowym. Jego zadaniem jest przenoszenie sił z pedału hamulca na tarcze lub bębny hamulcowe. Ponadto odpowiada on za chłodzenie układu hamulcowego i zapobiega jego korozji. Ważne jest, aby miał on dobre parametry. Zachęcamy do zapoznania się z naszym wpisem, gdzie wyjaśniamy, jakie właściwości płynu hamulcowego należy uwzględnić przy zakupie.

Jakie parametry płynu hamulcowego warto wziąć pod uwagę przy zakupie?

Podczas wybierania płynu hamulcowego należy zwrócić uwagę na to, aby miał on pożądane właściwości. Ważne jest, aby płyn hamulcowy wyróżniał się niskim poziomem ściśliwości w różnych temperaturach. Dzięki temu można mieć pewność, że będzie on działał z odpowiednią skutecznością. Ponadto płyn hamulcowy powinien mieć stały poziom lepkości i niską temperaturę krzepnięcia. Ważną właściwością jest też stała i wysoka temperatura wrzenia. Wysokiej jakości płyn hamulcowy nie powinien się też pienić i nie powinien niszczyć metalowych elementów układu hamulcowego. Ponadto sprawdzi się w każdych warunkach atmosferycznych.

Jaki płyn hamulcowy wybrać?

Odpowiednio dobrany płyn hamulcowy zapewni wysoki poziom bezpieczeństwa i przyczyni się do prawidłowego działania całego układu hamulcowego. Ważne jest, aby płyn hamulcowy był odpowiedni do danego modelu pojazdu i do wymagań producenta. Ponadto dobry płyn hamulcowy powinien też skutecznie współpracować z systemami ASR, ABS i  ESP. Co więcej, musi być też odporny na korozję i nie powinien wykazywać niszczącego wpływu na gumowe oraz metalowe elementy. Należy też pamiętać o tym, aby regularnie kontrolować poziom płynu i wymieniać zużyty płyn hamulcowy.