Plyn chłodniczy – jak wybrać najlepszy?

Płyn do chłodnic

Płyn chłodniczy pełni bardzo ważną funkcję w każdym samochodzie, ponieważ umożliwia prawidłową pracę silnika i nie pozwala na jego nadmierne przegrzewanie się. Ważne jest dbanie o jego odpowiednią ilość w zbiorniku oraz wymianę, gdy traci swoje właściwości. Jednak równie istotne powinno być dla nas ostrożne dobieranie płynu do rodzaju i typu samochodu, aby znaleźć optymalny dla danego modelu.

Każdy z płynów chłodniczych zawiera składniki podwyższające jego temperaturę wrzenia i obniżające zamarzanie, a także substancje przeciwdziałające pojawianiu się korozji w chłodnicy w związku z jej kontaktem z wodą. Najbardziej cenieni producenci w branży przeprowadzają wiele szczegółowych badań, aby określić dokładne parametry swoich produktów i nadać im odpowiednie certyfikaty. Dzięki temu możemy mieć większe zaufanie co do jakości tworzonych przez nich płynów.

 

Przydatne wskazówki

Przede wszystkim warto wyjaśnić, że choć płyny chłodnicze produkowane są w różnych kolorach, to nie są one jednoznacznie związane z ich właściwościami. Barwa ma znaczenie jedynie jako sposób wewnętrznej identyfikacji dla producentów, a także pomoc w lokalizowaniu pojawiających się wycieków.

Na rynku znajdziemy wiele płynów chłodniczych, w tym zarówno gotowe preparaty, jak i koncentraty, które przed użyciem wymagają zmieszania z odpowiednią ilością wody destylowanej. Przed wyborem konkretnego płynu warto dokładnie zapoznać się z opisem na jego opakowaniu, gdzie umieszczone zostały wszystkie informacje dotyczące temperatury zamarzania i wrzenia, a także przeznaczenia do stosowania z elementami aluminiowymi, miedzianymi lub mosiądzowymi, zależnie od tego, z jakiego metalu wykonane są podzespoły naszego auta.

Dodatkowo podczas wyboru konkretnego preparatu możemy posłużyć się podziałem stworzonym dla samochodów marki VW i dobierać rodzaj płynu do wieku samochodu, począwszy od oznaczenia G11 dla aut z lat 1989 – 1996, aż do G13 dla samochodów z 2008 roku lub nowszych.