Tapicerka w samochodzie może bazować na różnych, często skrajnie odmiennych materiałach. Niektóre z popularnych propozycji tapicerka materiałowa, tapicerka welurowa, tapicerka z alcantary, a także tapicerka skórzana. Ostatnia z wymienionych opcji stosowana jest w bardziej luksusowych, eleganckich pojazdach. Jeśli jesteś posiadaczem samochodu wyposażonego w taką powierzchnię, być może zastanawiasz się, jak skutecznie dbać o jej wygląd. Dlaczego regularna pielęgnacja ma tak duże znaczenie? Jakich środków warto używać? Jakie metody stosować, a jakich unikać? Kwestie te wyjaśniamy w naszym artykule.
Regularna pielęgnacja – dlaczego tak ważna?
Skóra jest luksusowym materiałem, który wyróżnia się pięknym, eleganckim i ponadczasowym charakterem. Uznawana jest też za materiał trwały, jednak wymagający szczególnego podejścia i codziennej dbałości. Aby nasz samochód zawsze prezentował się estetycznie, bardzo ważne jest regularne czyszczenie i – co ważne – konserwowanie skórzanych powierzchni. Czynności te sprawiają, że warstwa ochronna obecna na tapicerce pozostaje niezmieniona, a przy tym zapobiega powstawaniu nieatrakcyjnych odbarwień i uszkodzeń. Regularna dbałość sprawi, że tapicerka będzie prezentować się doskonale przez wiele lat, a my nie będziemy zmuszeni do przeprowadzenia kosztownej renowacji.
Przyjmuje się, że częstotliwość zabiegów zależy przede wszystkim od stopnia użytkowania samochodu. W przypadku codziennego korzystania z pojazdu niezbędne jest przeprowadzanie ich średnio raz na trzy miesiące. Ogromne znaczenie ma też nieoceniane stanu tapicerki po pozorach. Dlaczego? Praktyka pokazuje, że w zagłębieniach materiału mogą gromadzić się drobne zanieczyszczenia, które prowadzą do nieestetycznego strzępienia się, pękania i przerwania skóry. Ważna jest więc nie tylko regularność, ale także dokładność naszych działań.
Jak dbać o skórzaną tapicerkę?
Co zrobić, by skórzana tapicerka zawsze prezentowała się estetycznie? Przede wszystkim należy pamiętać o jej regularnych oczyszczaniu. Proces ten możemy przeprowadzić przy użyciu ściereczki lekko zwilżonej ciepłą wodą. Wykorzystując ten prosty, ale skuteczny sposób powinniśmy jednak pamiętać, że zbyt duża ilość wilgoci jest niewskazana, ponieważ może uszkodzić wrażliwą powierzchnię. Kolejnym krokiem jest zastosowanie odrębnej ściereczki z mikrofibry, na której rozprowadzamy niewielką ilość preparatu dedykowanego specjalnie do skórzanej tapicerki. Istotne jest dokładne wtarcie środka w powierzchnię tapicerki, tak by dobroczynne składniki wniknęły w jej wnętrze.
Co zrobić jeśli na naszej tapicerce pojawiły się większe zabrudzenia? Aby je usunąć, możemy wykorzystać profesjonalną szczoteczkę, której powierzchnia delikatnie zdrapuje zanieczyszczenia i pozwala pozbyć się plam. Warto jednak zaznaczyć, że kluczem do zachowania pięknego wyglądu naszej tapicerki jest usuwanie plam zaraz po ich powstaniu. Dzięki działaniu „na bieżąco” cały proces będzie prostszy i mniej czasochłonny, a skaza ma szanse zostać zniwelowana w 100%.
Warto pokreślić, że skóra jest specyficznym materiałem, który szybko się nagrzewa i wchłania wilgoć, w tym pot. Właśnie dlatego oczyszczanie najbardziej newralgicznych miejsc, które mają bezpośredni kontakt z naszą skórą, powinno odbywać się co najmniej raz na miesiąc. Niekiedy wskazane jest też wykorzystywanie dodatkowych ochraniaczy, które – szczególnie w sezonie letnim – mogą zapobiegać powstawaniu trudnych do usunięcia plam i uszkodzeń.
Naszym cotygodniowym zwyczajem powinno być też odkurzanie całej powierzchni tapicerki. Jak już wspomnieliśmy jest to szczególnie ważne ze względu na drobne zanieczyszczenia, takie jak drobinki piasku, które mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń.
Jakich produktów używać?
Przed dokonaniem zakupu środków pielęgnujących należy sprawdzić, z jakiego dokładnie materiału wykonana jest tapicerka w naszym samochodzie. Czy jest to skóra naturalna? A może sztuczna? Ustalenie tego szczegółu jest istotne, ponieważ każdy z wymienionych surowców posiada inne właściwości i wymaga odmiennej pielęgnacji. Kiedy wiemy już z jaką powierzchnią mamy do czynienia, możemy sięgnąć po odpowiedni preparat. Co ważne, nie warto w tej kwestii oszczędzać, ponieważ doskonałe efekty osiągniemy jedynie przy użyciu profesjonalnych, wysokiej klasy środków. Dobrej jakości propozycje są wydajniejsze, bardziej skoncentrowane i efektywniejsze, niż ich tańsze zamienniki. Tylko one doskonale chronią skórzaną powierzchnię przed zabrudzeniami i nadają jej elegancki, nowoczesny wygląd.
Środki, których używamy powinny zawierać starannie dobrane substancje, które czyszczą i pielęgnują, a jednocześnie zabezpieczają przed wysuszeniem, blaknięciem i pękaniem. Dodatkowo dobrej jakości preparat sprawia, że skóra staje się miękka i przyjemna w dotyku, co jeszcze bardziej podkreśla jej luksusowy charakter. Warto także pamiętać, że środki dedykowane do skóry powinny wykazywać neutralne pH. Jest to ważne, ponieważ materiał ten źle znosi kontakt z substancjami czyszczącymi o odczynie zasadowym i rozpuszczalnikami, które zmywają farbę i lakier chroniący powierzchnię i jednocześnie wysuszają materiał.