Płyn hamulcowy to ważny płyn eksploatacyjny w każdym aucie, a jego zadaniem jest przenoszenie siły nacisku z pedału hamulca na tarcze lub bębny hamulcowe. W efekcie możliwe jest zatrzymanie lub zwolnienie pojazdu. Ważne jest, aby regularnie wymieniać płyn hamulcowy, aby zapobiec jego zanieczyszczeniu. Sprawdź poniżej, jak powinna wyglądać wymiana płynu hamulcowego i dlaczego ważna jest systematyczna wymiana.
Jak często należy wymieniać płyn hamulcowy w aucie i na czym polega wymiana?
Płyn hamulcowy warunkuje długość drogi hamowania i wpływa na bezpieczeństwo podczas jazdy. Ważne jest, aby wymianę płynu hamulcowego przeprowadzać po przejechaniu 40 tysięcy kilometrów lub co około 2-3 lata. Wymiana płynu hamulcowego rozpoczyna się od odpowietrzenia układu hamulcowego i zdjęcia miski olejowej, w której znajduje się płyn hamulcowy. Kolejny krok o usunięcie starego płynu i oczyszczenie miski olejowej. Na samym końcu należy wlać nowy płyn hamulcowy. Ważne jest, aby wybierać płyn hamulcowy o odpowiednich parametrach, takich jak niska ściśliwość i niska temperatura krzepnięcia.
Dlaczego regularna wymiana płynu hamulcowego jest tak ważna?
Regularna wymiana płynu hamulcowego może pomóc w zapewnieniu bezpiecznego i skutecznego działania całego układu hamulcowego. Należy też pamiętać o tym, że płyn hamulcowy po długim czasie eksploatacji może ulec korozji i może też zacząć tracić swoje właściwości smarne. Systematyczna wymiana płynu hamulcowego zabezpiecza układ hamulcowy przed wyciekami i przed zamarzaniem wody w przewodach. Ponadto odpowiada za bezawaryjne działanie systemów wspomagania i kontroli trakcji. Dzięki częstej wymianie płynu hamulcowego można mieć pewność, że auto będzie zachowanie w dobrym stanie technicznym.