Dbałość o konserwację swojego pojazdu nie zawsze musi oznaczać wizytę w warsztacie motoryzacyjnym. Niektóre czynności możesz wykonać samodzielnie i nie zajmują one wiele czasu. Płyn chłodniczy chroni silnik zarówno przed przegrzaniem, jak i ujemnymi temperaturami. O ten najważniejszy element należy więc odpowiednio zadbać. Zaniedbanie układu chłodzenia może doprowadzić do awarii całego pojazdu i narażenie siebie na dodatkowe koszty.
Bezpieczna wymiana płynu chłodniczego
Strach przed uszkodzeniem własnego pojazdu jest rozsądny, dlatego zwykle czynności konserwujące wolimy pozostawić kompetentnym specjalistom. Jednakże zaznajomienie się z instrukcją dbania o układ chłodzenia swojego motoru sprawi, że będzie to czynność łatwa i szybka, którą bez problemu możesz wykonać sam.
Jak wymienić płyn chłodniczy w swoim motorze:
- Ubierz rękawice i ubrania robocze (albo takie, których nie żal Ci ubrudzić).
- Upewnij się, że silnik nie jest nagrzany! Wymiany płynu chłodniczego nie należy dokonywać bezpośrednio po użytkowaniu motocykla.
- Odkręć korki zbiornika wyrównawczego i chłodnicy, by dostać się do wlewu.
- Odepnij wąż chłodniczy (w najniższym punkcie) lub odkręć śrubę spustową i odlej stary płyn.
- Chłodnicę przepłucz wodą destylowaną lub płukanką do chłodnicy, które powinny wypłynąć dołem.
- Zakręć śrubę lub umocuj wąż chłodniczy.
- Teraz możesz wlać nowy płyn do chłodnic. Gdy dolejesz go do pełna (pojemność układu chłodniczego jest zależna od modelu) — zakręć otwór chłodnicy.
- Kolejnym krokiem jest uruchomienie silnika i czekanie aż motor się rozgrzeje.
- Po upływie czasu — wyłącz silnik i poczekaj aż ostygnie.
- Zadbaj o odpowiednie odpowietrzenie i sprawdź poziom płynu.
- Uzupełnij braki w układzie chłodniczym, dolewając nowego preparatu (tego samego, płynów lepiej nie mieszać).
- Jeżeli musiałeś na początku odkręcić owiewkę, nałóż ją z powrotem i gotowe!
Chociaż wymieniłeś już ciecz chłodniczą w swoim motorze, pozostała jeszcze jedna kwestia. Co zrobić ze starym płynem, który czeka w pojemniku? Jest to substancja bardzo groźna dla środowiska, dlatego najlepiej oddaj ją w miejsce, w którym dokonałeś zakupu płynu chłodniczego lub zawieź do skupu odpadów. Tam zajmą się odpowiednią utylizacją.
Co ile należy wymieniać płyn?
Średni okres wymiany płynu to dwa lata. Najlepiej w okresie zimowym lub latem. Jeżeli jednak używasz swojego pojazdu bardzo często, wymiana płynu powinna być adekwatna do ilości kilometrów, które przemierzasz. Warto kontrolować stan roztworu na zbiorniczku wyrównawczym. Dbałość o swój układ chłodzenia przekłada się na bezawaryjność i lepszą wydajność, co pozwoli ci na dłuższą pracę silnika.