Jak wybrać sprawdzony olej silnikowy?

olej silnikowy

Teoretycznie wymianę oleju silnikowego zwykle zlecamy mechanikom i to właśnie oni dobierają odpowiedni produkt do pojazdu. W praktyce jednak każdemu właścicielowi pojazdu przyda się, chociaż podstawowa wiedza na temat różnych dostępnych olejów. W ten sposób będziemy mogli uniknąć błędnych decyzji i niepotrzebnych wydatków. Nie zawsze mamy do mechaników aż tak duże zaufanie, aby całkowicie oddać sprawy w ich ręce. Oleje silnikowe w sklepie Buwar wyróżniają się doskonałym stosunkiem jakości do ceny. W tym artykule podpowiadamy, na co zwracać uwagę podczas doboru odpowiedniego oleju do silników.

Wybór oleju silnikowego – na co zwracać uwagę?

Podczas doboru oleju silnikowego warto zwrócić uwagę na zalecenia producenta. Dotyczy to przede wszystkim najważniejszych parametrów produktu, takich jak m.in. klasa jakościowa czy lepkość. Jednocześnie na drugi plan schodzi sama marka oleju. Ta nie ma aż takiego znaczenia, o ile spełnione są wszystkie najważniejsze wymagania dotyczące właściwości.

W przypadku nowoczesnych samochodów wybór olejów może być nieco ograniczony. Bardzo często zdarza się, że konkretne silniki mają dość specyficzne wymagania, dlatego niezbędne jest zastosowanie oleju przeznaczonego do zastosowanych rozwiązań technicznych czy materiałów użytych do budowy danego silnika. Taki olej musi zapewniać wówczas np. określone właściwości smarne. To dlatego tak ważne jest, aby przed wyborem oleju zapoznać się z zaleceniami producenta pojazdu.

Dlaczego dobór odpowiedniego oleju silnikowego jest tak ważny?

Olej silnikowy spełnia szereg istotnych funkcji, które odgrywają ważną rolę w pracy jednostki napędowej. Od jego jakości oraz terminowej wymiany zależy wydajność, a także długa żywotność elementów silnika i jego osprzętu, w tym przede wszystkim turbosprężarki czy łańcucha rozrządu.

Jedną z kluczowych funkcji oleju jest zmniejszenie tarcia pomiędzy poszczególnymi elementami, w tym przede wszystkim tłokami a cylindrem. Wpływa również na zmniejszenie oporów, zużycie paliwa czy odgłosów pracującego silnika. Oprócz tego uszczelnia komory spalania, chłodzi działające elementy i odprowadza zanieczyszczenia kierowane później do filtra oleju.