Olej samochodowy wymienia się w zależności od potrzeb i zaleceń producenta danego modelu samochodu. Najlepiej robić to po osiągnięciu od 10 do 15 tys. km lub po roku od ostatniej wymiany. Olej odpowiada za smarowanie podzespołów silnika i minimalizuje tarcia, co wpływa na trwałość silnika. Co za tym idzie – za oszczędność w zużyciu paliwa i przyszłych naprawach. Warto używać olejów dobrej jakości.
Odpowiednie przygotowanie
Przygotowując się do samodzielnej wymiany oleju, należy wiedzieć o kilku kwestiach. Po pierwsze, jaką klasę i rodzaj oleju samochodowego wybrać. Najlepiej zgodnie z zaleceniami producenta auta lub wcześniejszymi wymianami. Następnie trzeba sprawdzić, ile litrów będzie nam potrzebne, wszystko jest zależne od pojemności silnika. Kolejna kwestia to znalezienie poziomego podłoża. Najlepszy będzie garaż z kanałem – może któryś ze znajomych użyczy nam swojego? Po wstawieniu auta na kanał powinniśmy go zabezpieczyć, by się nie stoczyło i nie zrobiło nam krzywdy. Przed wymianą oleju należy rozgrzać silnik, by pozbyć się jak najszybciej starego płynu. Po wyłączeniu silnika i założeniu gumowych rękawic można brać się do dzieła.
Czas start
Pamiętajmy, że wlewanie starego oleju do kanalizacji jest nielegalne. Zużyty płyn oddaje się do utylizacji, dlatego wcześniej trzeba sprawdzić specjalne do tego miejsca. Przepracowany olej powinien trafić do specjalnego pojemnika. Umieszcza się go pod misą olejową i odkręca korek odpowiednim narzędziem. By nie dopuścić do zabrudzenia podłoża, warto obłożyć go starymi gazetami. Po wycieknięciu oleju wymienia się starą uszczelkę wraz z filtrem oraz podkładki korka spustowego. Po wyczyszczeniu i montażu powyższych elementów wlewa się większość oleju i czeka aż rozpłynie po silniku. Bagnetem sprawdza się stan substancji, powinien sięgać do poziomu trochę ponad połowę. Następnie powinno się uruchomić auto i po 15 minutach znowu sprawdzić stan oleju. Jeżeli nie ma żadnych wycieków wymiana odbyła się prawidłowo.