Jak pozbyć się przykrego zapachu z auta?

palenie w samochodzie

Nieładny zapach w aucie jest trudny do usunięcia. Jego przyczyn może być wiele: palenie papierosów, pleśń, rozlane substancje. Czasami trudno jest zlokalizować źródło nieprzyjemnej woni. Zapachy samochodowe niewiele pomagają, czasem wręcz pogarszają sytuację. Jak pozbyć się uciążliwego zapachu? 

Pierwszą rzeczą, jaką trzeba zrobić, to gruntownie umycie samochodu i wysprzątanie kabiny przy użyciu specjalnych środków. Szczególnie ważne jest wytrzepanie dywanów, wyczyszczenie deski rozdzielczej, odkurzenie wnętrza samochodu, sprawdzenie wszystkich zakamarków pod fotelami, schowka i bagażnika. Jeśli znajdziesz ślady pleśni, powinieneś użyć specjalnego środka przeciwpleśniowego. Aby pozbyć się wilgoci po sprzątaniu, należy dokładnie wywietrzyć samochód na słońcu. Skuteczne też jest wożenie w aucie torebki ryżu, która pochłania wodę. 

Jeśli tobie lub któremuś z pasażerów zdarza się palić papierosy wewnątrz samochodu, zapach dymu może być trudny do usunięcia. Tapicerka na fotelach i podsufitce będzie wymagała dokładnego wyprania. Niezbędna będzie do tego chemia samochodowa. Nie zapomnij też o wyczyszczeniu popielniczki. Nawet jeśli nie ma w niej niedopałków, nieprzyjemny zapach mógł pozostać. Domowym sposobem na pozbycie się niemiłej woni jest wożenie w środku płóciennego woreczka z mieloną kawą. Skuteczne są także specjalne neutralizatory zapachów, trzeba jednak uważać, by stosować je zgodnie z przeznaczeniem. Niektóre środki mogą uszkodzić materiały. Dobrym sposobem na odkażenie wnętrza samochodu jest ozonowanie lub ultradźwięki. Dzięki nim pozbędziesz się bakterii, wirusów, grzybów i pleśni. 

Dlaczego ważna jest konserwacja? 

Przyczyną niemiłego zapachu jest czasem zapchany filtr kabinowy. Powinien być on wymieniany raz na rok lub co 15 tysięcy kilometrów. W obudowie filtra zbierają się resztki organiczne, które gnijąc, wydzielają nieprzyjemną woń. Źródło nieładnego zapachu może także tkwić w nieoczyszczonej klimatyzacji. Nawet jeśli układ jest sprawny, wewnątrz mogą gromadzić się niebezpieczne drobnoustroje, które poza powodowaniem niemiłego zapachu, stanowią zagrożenie dla twoich dróg oddechowych. Dlatego ważne jest, by pamiętać o regularnych przeglądach klimatyzacji (przynajmniej raz w roku) i wymianie czynnika chłodzącego raz na 2 lata.