Jak pozbyć się osadów metalicznych z felg?

żelazna felga

Felgi samochodowe są stale narażone na zabrudzenia i uszkodzenia. W trakcie eksploatacji pojazdu może się na nich pojawić metaliczny osad, który niszczy ich strukturę. Dlatego też ważne jest, aby regularnie czyścić felgi i usuwać z nich wszelkie zabrudzenia. W poniższym wpisie wyjaśniamy, jakie preparaty sprawdzą się podczas usuwania metalicznych osadów. Zachęcamy do lektury!

Jakie preparaty sprawdzą się przy usuwaniu metalicznych osadów z felg?

Metaliczny osad na felgach samochodowych najczęściej powstaje podczas kontaktu felg z elementami hamulcowymi. Podczas hamowania metaliczny materiał z klocków hamulcowych trafia na felgi w postaci drobnych cząstek. Po pewnym czasie eksploatacji cząstki te gromadzą się w dużej ilości, tworząc metaliczny osad. W takiej sytuacji warto użyć profesjonalnych preparatów czyszczących, które wywołują tak zwany efekt krwawienia. Są to środki, które wchodzą w reakcję z metalicznymi zabrudzeniami, co sprawia, że zmieniają kolor na czerwony. Po odczekaniu kilku minut preparat czyszczący do felg należy dokładnie spłukać wodą. Dodatkowo warto wypolerować felgi przy użyciu specjalnych past polerskich lub wosków nabłyszczających.

Dlaczego należy systematycznie czyścić felgi?

Osady metaliczne nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale także mogą uszkodzić felgi, prowadzić do korozji i utraty połysku. Dodatkowo metaliczne osady, takie jak rdza, brud czy pył hamulcowy, mogą powodować brzydkie przebarwienia na felgach i psuć ich wygląd. Co więcej, zalegający osad może niekorzystnie wpłynąć na strukturę felg, a nawet doprowadzić do ich pękania. To z kolei mogłoby spowodować niebezpieczne sytuacje na drodze. Dlatego też niezwykle ważne jest, aby regularnie czyścić i polerować felgi samochodowe przy użyciu profesjonalnych środków czyszczących.