Mity na temat wymiany oleju

Mity na temat wymiany oleju

Olej silnikowy jest niezbędny do funkcjonowania samochodu, tak jak krew dla serca. Zdrowie silnika zależy od jego odpowiedniej pielęgnacji. Dzięki temu można zapobiec kosztownym naprawom u mechanika. Kogo w takim razie się słuchać przy częstotliwości wymiany oleju samochodowego? Producentów aut? Mechaników? Innych kierowców? Obalmy mity, jakie wokół tego narosły. Należy zachować zdrowy rozsądek i poznać kilka faktów.

Nowoczesna technologia

W samochodach nowszej generacji producenci zalecają dłuższe przerwy w wymianie oleju. Czy jest to faktycznie zdrowe dla naszego silnika? Należy pamiętać, że właściciele flot samochodowych liczą na najniższe koszty generowane przez auto, a po kilku latach sprzedaż samochodu innej osobie. Bardzo często usłyszymy, by stopniowo wydłużyć przerwy między wymianą płynów eksploatacyjnych. Prawda jest taka, że wpływa to na niższą trwałość silnika, a w późniejszym okresie wyższe koszty napraw. W laboratoriach są przeprowadzane testy eksploatacji silnika, ale należy brać pod uwagę, że są to inne warunki niż w rzeczywistości. Dlatego warto korygować zalecenia producentów i wymieniać olej w zależności od potrzeb naszego auta i warunków, w jakich jeździmy.

Warunki zewnętrzne

Ruch miejski, w którym pokonujemy stosunkowo małe dystanse, nie służy naszemu silnikowi. Olej chłonie wilgoć z powietrza, gdyż jest substancją higroskopijną. Rozgrzewa się dopiero w 100 stopniach Celsjusza i wówczas może wytrącić wodę. Dlatego jeżdżąc na krótkich trasach, olej nie zdąży się nagrzać do odpowiedniej temperatury. W wyniku czego samochód działa na nieprawidłowo nasmarowanym silniku. W dłuższym okresie przekłada się to na możliwość wystąpienia awarii. A co za tym idzie koszty naprawy i holowania. Na wymianę oleju ma również wpływ styl jazdy kierowcy. Gwałtowne prowadzenie samochodu doprowadza do szybszego zużycia oleju oraz zanieczyszczeń, jakie do niego wpadają. Należy pilnować zarówno czasowych, jak i kilometrowych interwałów wymiany oleju. Zagwarantuje nam to zdrowy silnik, bezpieczną jazdę oraz wysokie oszczędności.