Podzespoły wchodzące w skład układu chłodzenia są kluczowe dla sprawnego działania każdego samochodu. Jaką rolę pełni jeden z elementów tego układu, czyli płyn chłodniczy?
Jakie funkcje w aucie pełni płyn chłodniczy?
Płyn chłodzący ma za zadanie odbierać energię cieplną wytworzoną przez pracujący silnik i przenosić ją do chłodnicy. Nie jest to jednak jedyna jego funkcja. Bardzo ważne jest również zapobieganie korodowaniu kanałów chłodzących, a także ochrona przed gromadzeniem się wewnątrz kamienia.
Czym charakteryzuje się płyn chłodniczy?
Płyn chłodzący musi nie tylko efektywnie odprowadzać ciepło z jednostki napędowej, ale również musi być niezawodny niezależnie od temperatury panującej na zewnątrz. Właśnie dlatego jego skład jest dość złożony. Pierwszym składnikiem jest glikol etylenowy, którego zawartość oscyluje na poziomie około 50%, dzięki czemu płyn nie zamarza. Jego zamiennikiem jest glikol propylenowy, który jest droższy, ale zdecydowanie mniej toksyczny. Drugim, niemniej istotnym składnikiem jest woda, mająca znakomitą przewodność cieplną, przez co najlepiej je odprowadza. Niestety ze względu na przyczynianie się do korodowania oraz zamarzanie w temperaturze 0°C nie stosuje się jej samodzielnie. Dodatkowo wrze w temperaturze 100°C, przez co nie zapewni wystarczającej ochrony silnikowi, zwłaszcza latem. Ważnym składnikiem są również inhibitory korozji chroniące chłodnicę przed korodowaniem. To one sprawiają, że płyn chłodniczy jest albo dobrej, albo złej jakości i mogą spowodować wydłużenie jego okresu eksploatacyjnego nawet do 6 lat.
Jak widać, rola płynu chłodzącego jest istotna, choć wielu kierowców rzadko zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny jest on dla sprawnego działania ich pojazdu. Sprzedażą wysokiej jakości płynów chłodzących zajmujemy się również w naszym przedsiębiorstwie, dlatego serdecznie zachęcamy do skorzystania z naszej ofert. Dodatkowo radzimy, aby poziom cieczy uzupełniać u mechanika, który nie tylko zrobi to profesjonalnie, ale również w sposób ekologiczny zutylizuje wymieniany płyn.