Filtry samochodowe, jak sama nazwa wskazuje, mają za zadanie odfiltrowywać zanieczyszczenia, które miałyby dostać się do samochodu. W każdym aucie jest ich co najmniej kilka i chronią one różne jego podzespoły. Regularna wymiana filtrów jest niezwykle ważna. Niedopilnowanie tego obowiązku może skutkować uszkodzeniami pojazdu, a nawet skróceniem jego żywotności. Współczesne samochody w większości posiadają różne filtry, dedykowane do danego modelu. Należy więc dokładnie sprawdzić, jakiego filtra potrzebujemy. Źle dopasowany model nie będzie dobrze spełniał swojej funkcji.
Filtr powietrza
Filtr powietrza oczyszcza powietrze zasysane do silnika z wszelkich zanieczyszczeń. Jeśli wybierzemy model o złej przepustowości może on niedokładnie oczyszczać powietrze lub wpuszczać go do silnika za mało, co może skutkować zwiększonym spalaniem. Jeśli auto użytkowane jest w wyjątkowo zapylonym obszarze, filtr powietrza należy wymieniać częściej niż nakazuje producent danego modelu auta.
Filtr paliwa i filtr wstępny
Filtr paliwa nie tylko oczyszcza paliwo z ciał stałych, ale również oddziela z niego cząstki wody. Jeśli używamy paliwa niskiej jakości, filtr paliwa trzeba zmieniać częściej niż co 40tys km. Działanie filtrów w autach na benzynę i na ropę nieco się od siebie różni.
Filtr oleju
Filtr oleju usuwa z niego wszelkiego rodzaju odpadki, które mogą powstawać przy pracy silnika, takie jak np. opiłki czy malutkie odłamki. Jeśli filtr nie wykonuje swojego zadania poprawnie może dojść do zanieczyszczenia silnika, a nawet do jego uszkodzenia.
Filtr kabinowy
Ten filtr ma za zadanie oczyszczać powietrze, które wpada do środka auta z nawiewu. Dzięki niemu do auta nie wpadają żadne fruwające na wietrze listki czy pióra. Nowoczesne filtry czyszczą też powietrze z pyłów i smogu. Na nieczyszczonych filtrach zbiera się brud, który jest pożywką dla bakterii i grzybów, a co za tym idzie – trafiają one do płuc pasażerów danego samochodu i powodują nieprzyjemny zapach w samochodzie, gdy włączymy nawiew.