Czym się kierować przy wyborze płynu do spryskiwaczy?

płyn do spryskiwaczy

Płyn do spryskiwaczy to jeden z podstawowych płynów eksploatacyjnych. Ma on istotny wpływ na komfort prowadzenia pojazdu, a tym samym odpowiada za bezpieczeństwo kierowcy i jego pasażerów. Jego rolą jest oczyszczanie szyb z kurzu, pyłu i innych zabrudzeń, które mogą ograniczać widoczność kierowcy. Wybór płynu do spryskiwaczy pozornie wydaje się prosty, jednak ze względu na różnorodność dostępnych produktów i ich cen zakup odpowiedniego może sprawiać problemy. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze płynu do spryskiwaczy? Sprawdzamy to poniżej.

Jak dobrać płyn do spryskiwaczy?

Przy zakupie płynu do spryskiwaczy należy się kierować porą roku. W ofercie hurtowni chemii samochodowej Buwar znaleźć można preparaty, które są przeznaczone do używania zimą lub latem. Różnica między nimi dotyczy temperatury krystalizacji. Zimą przy temperaturach spadających poniżej zera ryzyko zamarzania szyb jest bardzo duże. Zamarznięte szyby to z kolei utrudniona widoczność, która może stać się przyczyną kolizji i wypadków. Jeżeli planujesz zakup zimowego płynu do spryskiwaczy, zwróć uwagę na to, w jakiej temperaturze może zamarzać. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór płynu, którego temperatura krystalizacji wynosi co najmniej -20 stopni Celsjusza. W przeciwieństwie do zimowego płynu do spryskiwaczy temperatura krystalizacji nie ma znaczenia przy płynie letnim.

W przypadku preparatu przeznaczonego do użytku latem warto jednak zwrócić uwagę na zawartość dodatków, które skutecznie poradzą sobie z brudem oraz śladami po owadach. Zarówno przy wyborze zimowego, jak i letniego płynu do spryskiwaczy warto wybierać preparaty o jak najkrótszych składach. Pamiętaj, by zawsze przed zakupem zapoznać się z etykietą i sprawdzić, jaki rodzaj alkoholu zawiera preparat. Zwykle lepiej unikać płynów, które mają w składzie metanol. I choć takie produkty są tańsze, są szkodliwe dla zdrowia. Co więcej, zawartość agresywnych składników może prowadzić do uszkodzenia szyby, gumy od wycieraczek, a nawet lakieru, dlatego lepiej zapłacić więcej za płyn, ale mieć pewność, że został odznaczony certyfikatami jakości.