Sierść, plamy po jedzeniu oraz zacieki po rozlanych napojach na tapicerce samochodowej – to zabrudzenia, których często nie da się uniknąć. Trudno utrzymać porządek we wnętrzu samochodu, jeśli korzysta się z niego nawet po kilka razy dziennie. Warto jednak pamiętać o tym, że kiedy dojdzie do takiego zabrudzenia, najlepiej nie czekać i pozbyć się go od razu. Szybka reakcja uniemożliwia wnikanie brudu w głębokie warstwy materiału, co eliminuje ryzyko jego uszkodzenia. Jak usunąć plamy z tapicerki i czy jedynym skutecznym rozwiązaniem jest jej pranie? Poniżej przedstawiamy sposoby, dzięki którym Twoja tapicerka będzie wyglądała jak nowa.
Jak czyścić tapicerkę samochodową?
Chemiczne pranie tapicerki samochodowej nie jest jedynym skutecznym wyjściem, które pozwoli pozbyć się zabrudzeń. I o ile w przypadku przestarzałych plam może być koniecznością, o tyle, zanim skorzysta się z usług profesjonalistów, warto spróbować usunąć zabrudzenia samodzielnie. W tym celu można skorzystać z przygotowanych w domu roztworów oraz profesjonalnych środków czyszczących dostępnych np. w naszej hurtowni kosmetyków samochodowych BUWAR. Przed przystąpieniem do czyszczenia nie należy jednak zapominać o dokładnym odkurzeniu foteli. Dopiero po usunięciu śmieci, sierści i okruchów, można przejść do aplikacji preparatów czyszczących dedykowanych do konkretnego materiału tapicerki.
Do czyszczenia tapicerek materiałowych można użyć np. sody oczyszczonej. Wystarczy rozsypać środek na materiale, odczekać kilka minut, a następnie dokładnie odkurzyć proszek. Materiał można też zdezynfekować, spryskując tapicerkę roztworem wody z odrobiną soku z cytryny. Takie domowe metody mogą okazać się skuteczne, niemniej warto pamiętać, że nie w każdym przypadku się sprawdzają. Większą gwarancję usunięcia plam daje zastosowanie środków piorących np. na bazie technologii NANO+ i aktywnego tlenu, które wnikają w strukturę materiału, usuwając nie tylko powierzchowne zabrudzenia, ale także pozbywając się grzybów i bakterii. Bardziej wymagające jest czyszczenie tapicerek skórzanych. W tym przypadku, zamiast domowych mikstur, zaleca się używanie np. specjalnych pianek do pielęgnacji skóry.