Jak często zmieniać olej w skrzyni biegów?

skrzynia biegów

Olej jest płynem, który w mechanice pojazdów odgrywa kluczową rolę. Dzięki niemu wszelkie elementy różnych układów funkcjonują sprawnie i płynnie. Zmniejsza tarcie, a także obniża temperaturę, przez co znacząco przedłuża żywotność pewnych elementów. W zależności od przeznaczenia stosuje się inny rodzaj oleju.

Olej w skrzyni biegów

Skrzynia biegów jest niezwykle ważnym elementem każdego samochodu. Do jej prawidłowego funkcjonowania ważne jest nie tylko odpowiednie użytkowanie i regularne przeglądy, ale także olej do skrzyni biegów. W ten zaopatrzy nas Hurtownia BUWAR dostarczając najwyższej klasy produkty. Jego poziom musi być zawsze weryfikowany, ponieważ w wyniku ewentualnych wycieków dochodzi od tego, że w skrzyni robi się sucho i kolejne elementy trą o siebie. To w konsekwencji prowadzi do jej uszkodzenia i dosłownego rozsypania się. To samo dotyczy sprawy wymiany oleju. Robi się to po to, aby w miejsce wyeksploatowanego płynu dać taki, który będzie cechował się odpowiednimi właściwościami. Warto wiedzieć, kiedy należy go zmienić.

Wymiana oleju w skrzyni

Wielu kierowców zaniedbuje ten ważny element, głównie z tego względu, że nie mówi się o nim zbyt wiele, a i książki serwisowe nie opisują tej czynności należycie jasno. Często można spotkać się z terminem przydatności oleju określanym jako „czas eksploatacji pojazdu”. Pod tym pojęciem należy rozumieć nic innego jak czas gwarancji samego auta, najczęściej wynoszący od dwóch do pięciu lat. Należy więc przyjąć, że taki jest także czas żywotności oleju. Warto także przyjąć, że dla skrzyni manualnej wymiana powinna nastąpić po 80 000-100 000 kilometrów, a automatycznej po 40 000-60 000 kilometrów, albo po wspomnianych np. 5 latach. Jednak pamiętajmy, że jest to ogólna zasada, która ma nam pomagać. Jednak zawsze kierujmy się przede wszystkim stanem danego płynu. Jeśli traci lepkość, pojawia się wiele metalowych opiłków itd., wtedy zwyczajnie zmieńmy go na nowy. Koszt nie jest duży. Wynosić może do 200 zł, więc nie jest duży i jest na każdą kieszeń.