Jak często powinno się wymieniać filtry w samochodzie?

Wymiana filtrów w samochodzie

W każdym samochodzie znajdują się filtry samochodowe, odpowiedzialne za prawidłową pracę pojazdu. Służą one między innymi do oczyszczania oleju czy powietrza, a ich sprawność ma niebagatelny wpływ na żywotność samochodu. Filtry raz na jakiś czas należy wymieniać, by były one skuteczne. Wokół czasu, co jaki powinno się to robić krąży wiele mitów. Rozwiejmy je więc i ustalmy, jak często powinno się wymieniać poszczególne filtry.

Filtr oleju

Filtr oleju powinno się wymieniać za każdym razem, gdy wymieniamy olej w naszym samochodzie, lub co 10-20 tysięcy kilometrów. Niedopilnowanie tego obowiązku grozi dostaniem się do silnika zanieczyszczeń, które mają bardzo negatywny wpływ na jego pracę. Niewymieniony filtr oleju źle wpływa również na pracę filtru powietrza, gdyż nie wyłapuje on mniejszych zanieczyszczeń.

Filtr powietrza

Filtr powietrza powinno się wymieniać co 15-20 tysięcy kilometrów. Odpowiada on za wyłapanie zanieczyszczeń z powietrza, które mogłyby dostać się do silnika. Jeśli do komór spalania dostaną się nieczystości, silnik szybciej straci żywotność i może mieć gorsze osiągi.

Filtr paliwa

Filtr paliwa wymienia się co 15-30 tysięcy kilometrów. Każdy producent samochodu zaleca inny czas na wymianę tego filtra, najlepiej więc jest zastosować się do instrukcji pojazdu. Jeśli filtr nie zostanie wymieniony, urządzenia dozujące paliwo do silnika ulegną zanieczyszczeniu. Ważne! Nieprawidłowo dobrany filtr paliwa może doprowadzić do uszkodzenia delikatnych elementów układu wtryskowego!

Filtr kabinowy

Filtr kabinowy powinno się wymieniać co 15-20 tysięcy kilometrów. Osoby uczulone lub astmatycy powinni to robić po każdym sezonie zimowym. Zapominając o wymianie tego filtra szkodzimy głównie sobie, a nie samochodowi. Filtr ten odpowiedzialny jest za wyłapanie pyłków i kurzu z powietrza, którym oddychamy. Po zimie, z powodu wilgoci mogą rozwijać się w nim bakterie i grzyby. Są nie tylko niezdrowe, ale powodują również przykry zapach w aucie.