Smary to specjalistyczne substancje, których zadaniem jest zmniejszanie tarcia między powierzchniami różnych przedmiotów poruszających się względem siebie i stykających się ze sobą. Dzięki ich zastosowaniu tarcie nie powoduje zniszczenia części i możliwa jest ich bezpieczna eksploatacja. Jednym z popularnych rodzajów smarów jest smar silikonowy, który ma wiele zastosowań.
Czym jest smar silikonowy?
Jest to rodzaj smaru, który składa się z silikonów i różnych dodatków. Jego unikatowy skład powoduje, że można go z powodzeniem wykorzystywać w trudnych warunkach. Właściwości smarne tego rodzaju smarów nie pogarszają się nawet przy skrajnie niskiej lub wysokiej temperaturze (może być stosowany od -500°C do 2500°C) oraz wysokim ciśnieniu. Na smarowanych powierzchniach tworzy bardzo gładką, cienką i trwałą warstwę.
Jakie właściwości ma smar silikonowy?
Smary silikonowe są polecane do konserwacji różnych urządzeń i mechanizmów, które są wrażliwe na działanie brudu i wilgoci. Dzieje się tak dlatego, że preparaty tego typu mają doskonałe właściwości antystatyczne, czyli chronią posmarowane powierzchnie przed osadzaniem się brudu i kurzu oraz zapobiegają ich nadmiernemu elektryzowaniu się. Mają też właściwości hydrofobowe, czyli odpychają od siebie cząsteczki wody, dzięki czemu nasmarowane nimi powierzchnie są zabezpieczone przed rdzą.
Zaletą smarów silikonowych jest także niezwykła elastyczność, która nie znika z czasem. Posmarowane nimi nawierzchnie zyskują niezbędny dla bezpiecznej pracy poślizg, a przy tym nie kleją się i nie brudzą. Takie działanie wpływa na zminimalizowanie potrzeby pieczołowitego i dogłębnego czyszczenia całej maszyny.
Zastosowania smarów silikonowych
Smar silikonowy ma bardzo różne zastosowania. Możne być przydatny zarówno w gospodarstwie domowym, prywatnym warsztacie, jak i w przemyśle.
Oto podstawowe zastosowania smaru silikonowego:
• Czyszczenie łańcuchów rowerowych,
• zabezpieczenie ramy roweru przed korozją,
• zabezpieczenie uszczelek samochodowych,
• smarowanie zamków,
• smarowanie zawiasów,
• izolowanie elementów urządzeń elektrycznych,
• zapobieganie przywieraniu szuflad do prowadnic,
• ochrona wszelkich uszczelek gumowych.