Jak chronić tapicerkę samochodową przed zabrudzeniami?

czyszczenie samochodu

Tapicerka w samochodzie zwykle szybko się niszczy i zmienia swój pierwotny wygląd. Skóry na fotelach mogą się ścierać, a materiał może tracić kolor. Problematyczne okazują się też zabrudzenia. Kapiący sos z hot-doga, wylana kawa, a może ślady po czekoladzie? Taki scenariusz zapewne zna każdy z nas, kto na co dzień korzysta z auta. Zanim jednak podejmie się decyzję o chemicznym czyszczeniu tapicerki, warto samodzielnie spróbować o nią zadbać. Jak to zrobić? O tym, jak zabezpieczać tapicerkę samochodową przed zabrudzeniami oraz jak ją czyścić, gdy już się pojawią, piszemy poniżej.

Czyszczenie i pielęgnacja tapicerki – co warto wiedzieć?

Aby utrzymać tapicerkę w dobrym stanie, należy przede wszystkim dbać o nią regularnie. Najlepiej zrezygnować z jedzenia w samochodzie przekąsek i potraw, które obfitują w tłuste sosy, gdyż usunięcie takich plam może być nie lada wyzwaniem. Jeśli jednak to niemożliwe, warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie tapicerki. W tym celu najlepiej stosować sprawdzone środki pielęgnacyjne. Warto przy tym pamiętać, że w zależności od tego, z jakiego materiału jest wykonana tapicerka, powinno się używać innych preparatów. Tym samym inny środek będzie odpowiedni dla skór, a jeszcze inny dla tapicerek materiałowych. Takie różnorodne środki dedykowane różnym typom tapicerek znaleźć można m.in. w naszej hurtowni kosmetyków samochodowych BUWAR.

Plamy i zabrudzenia warto usuwać od razu przy użyciu środków, które głęboko wnikają w strukturę materiałów. Dobrze, gdy ich zastosowanie pozwoli też pozbyć się roztoczy i grzybów. W tym celu przykładowo do tapicerek materiałowych rekomenduje się stosowanie preparatów na bazie technologii NANO+ i aktywnego tlenu. Atutem tego rodzaju środków jest również to, że są w pełni bezpieczne dla alergików. W przypadku tapicerek skórzanych z kolei zaleca się stosowanie preparatów o właściwościach czyszczących i regeneracyjnych jednocześnie. Takie impregnaty zmniejszają podatność na wchłanianie zabrudzeń w przyszłości, a ponadto tworzą też powłokę ochronną, która zabezpiecza przed ścieraniem i promieniowaniem UV.