Łożyska w samochodach to bardzo ważne elementy konstrukcyjne, dzięki którym możliwe jest prawidłowe funkcjonowanie podzespołów w pojeździe. Wszelkie nieprawidłowości w pracy łożysk mogą skutkować poważnymi konsekwencjami. Jak ich uniknąć? Kluczowe znaczenie ma prawidłowe smarowanie.
Dlaczego konieczne jest smarowanie łożysk?
Smarowanie łożysk to jedna z podstawowych czynności, jaką należy wykonać przy tych elementach. Stosując dobrej jakości smary, zapewnimy sobie sprawną i bezawaryjną pracę podzespołów.
Jedną z podstawowych funkcji smarów do łożysk jest zniwelowanie tarcia między działającymi na siebie powierzchniami. Dzięki temu wolniej dochodzi do ich zużycia. Co więcej, smary ochładzają powierzchnię tarcia, wpływając korzystnie na elementy pracujące. To z kolei przekłada się na obniżenie kosztów użytkowania łożysk, wydłużając żywotność tych elementów. Jednocześnie smar chroni elementy przed różnego rodzaju zanieczyszczeniami oraz korozją. Dodatkowo mogą wpływać też na wyciszenie pracy łożysk.
Bardzo często okazuje się, że problemy z łożyskami wynikają właśnie z nieprawidłowego użycia smaru lub zastosowania produktu niskiej jakości, który nie spełnił swojego zadania. Warto zatem wybierać sprawdzone smary i stosować je zgodnie z zaleceniami producenta.
Jakimi właściwościami wyróżnia się dobry smar do łożysk?
W pierwszej kolejności warto dowiedzieć się, w jaki sposób rozpoznać dobry smar do łożysk. Przede wszystkim produkt musi łatwo rozprowadzać się po powierzchni. Po rozprowadzeniu powinien pozostawać na swoim miejscu, a więc nie może wyciekać czy spływać po elemencie. W konsekwencji dobry smar powinien zmniejszać tarcie między wewnętrznymi powierzchniami oraz chronić przed szkodliwymi dla pracy łożyska czynnikami.
W praktyce smary mogą mieć różną konsystencję i składać się z różnych składników. Najczęściej do smarowania łożysk stosuje się smary plastyczne, które mogą być bardzo rzadkie, rzadkie lub nawet twarde. Dobór konsystencji zależy od specyfiki danego elementu. Smary plastyczne polecane są w przypadku łożysk tocznych. Konsystencję półtłustą posiadają oleje bazowe, które również wykazują bardzo dobre właściwości smarne.
Ważną cechą smarów jest też ich lepkość. Od tego zależy łatwość rozprowadzania smaru oraz to, czy prawidłowo będzie “trzymał” się smarowanej powierzchni.
Podczas doboru smaru warto zwrócić uwagę nie tylko na poszczególne właściwości produktu, ale i na inne czynniki, w tym przede wszystkim typ łożyska, warunki pracy, maksymalna i minimalna temperatura pracy, warunki atmosferyczne.