Oleje samochodowe różnią się między sobą nie tylko jakością, ale też składem. Dużą popularnością cieszą się oleje syntetyczne i półsyntetyczne, które odpowiednio dobrane mogą skutecznie zabezpieczyć silnik samochodowy przed zatarciem. Zachęcamy do przeczytania naszego wpisu, w którym wyjaśniamy, czym różnią się między sobą olej syntetyczny i olej półsyntetyczny. Życzymy udanej lektury.
Czym charakteryzuje się olej samochodowy syntetyczny?
Olej syntetyczny powstaje w wyniku syntezy chemicznej surowców i nie zawiera olejów mineralnych. Jego cechą charakterystyczną jest niezmienność właściwości niezależnie od temperatury panującej na zewnątrz. Ponadto olej syntetyczny wyróżnia się niską lepkością, dzięki czemu doskonale rozprowadza się po wszystkich elementach silnika. Oznacza to, że olej syntetyczny skutecznie zabezpiecza silnik przed zatarciem i przed korozją. Warto też wspomnieć, że żadna substancja zawarta w oleju syntetycznym nie ulega spalaniu, co sprawia, że silnik łatwiej jest utrzymać w czystości. Ponadto olej syntetyczny cechuje się najwyższą ceną w porównaniu do innych olejów.
Jakie parametry ma olej silnikowy półsyntetyczny?
Olej silnikowy półsyntetyczny to mieszanina produktów syntezy chemicznej i destylatów ropy naftowej. Oznacza to, że ma dobre właściwości smarne, jednak jest tańszą alternatywą dla oleju syntetycznego. Co więcej, oleje półsyntetyczne są polecane do pojazdów z dużym przebiegiem i do klasycznych marek. Ponadto oleje półsyntetyczne sprawdzą się też w samochodach używanych, które były intensywnie eksploatowane w przeszłości. W każdym przypadku olej samochodowy warto dobrać zgodnie z zaleceniami producenta i warto też zwrócić uwagę na lepkość oraz klasę oleju.