Jak powstaje olej samochodowy?

beczki na olej

Olej samochodowy powstaje dzięki wielogodzinnej pracy inżynierów i naukowców. Obecnie oleje utrzymują długo swoje właściwości, dzięki czemu codziennie chronią silnik, bez względu na warunki atmosferyczne. Zaawansowana technologia pozwala zachować samochód w dobrym stanie technicznym przez długi czas. Warto pamiętać, że nawet najlepsze oleje należy wymieniać systematycznie ze względu na zanieczyszczenia, jakie się w nim gromadzą podczas jazdy.

Opracowanie receptury

Dobry olej samochodowy to odpowiedni dobór składu chemicznego. Receptury są owiane tajemnicą przez producentów. Podstawę tworzy miks bazy olejowej i dodatków uszlachetniających, które w pełni chronią silnik. Dodatków olejowych jest wiele, wszystko zależy od typu oleju, jaki wybierzemy do naszego auta. Detergenty i dyspergatory, jakie znajdują się w składzie, pełnią funkcje ochronne. Dzięki nim na ścianach cylindrów, tłoków i pierścieni nie tworzy się osad ani nie gromadzą się zanieczyszczenia stałe jak np. szlam niskotemperaturowy. Dodatki smarnościowe zmniejszają współczynnik tarcia oraz zużycie powierzchni współpracujących. W składzie można jeszcze znaleźć m.in. modyfikatory tarcia, inhibitory korozji i utleniania, depresatory, modyfikatory reologiczne i inne dodatki wielofunkcyjne.

Laboratoria

Każdy producent oleju silnikowego ma swoje centrum badawcze. Pracują tam zespoły doświadczonych ludzi, inżynierów i naukowców. Ich celem jest takie dobranie właściwości oleju, by zmniejszyć zużycie paliwa, poprawić jego osiągi i zapewnić ochronę części przed szybkim zużyciem. Żeby znaleźć właściwą recepturę, należy wielokrotnie eksperymentować z różnymi dodatkami. Mieszanki olejowe poddawane są badaniom chemicznym i fizycznym. Podstawą w każdym laboratorium są testy reologiczne, płynięcia i stabilności parametrów w różnych temperaturach. Nową formułę oleju testuje się wielokrotnie na konkretnym silniku w normalnych i ekstremalnych warunkach. Jeżeli przejdzie pozytywnie cykl badawczy, wówczas jest dopuszczany do produkcji, a później sprzedaży.