Płyn chłodniczy do auta

Płyn chłodniczy

Wszyscy, którzy mają własny samochód, muszą dbać o jego dobry stan techniczny, przeprowadzać wszelkie niezbędne przeglądy i naprawy, a także pamiętać o uzupełnianiu płynów eksploatacyjnych, aby nie pojawiły się w związku z tym żadne problemy. Jednym z takich bardzo ważnych płynów jest płyn chłodniczy, którego rola polega na zapobieganiu przegrzewania się silnika naszego auta. Aby sprawdzić poziom tej cieczy, wystarczy ustawić samochód na równej powierzchni, a następnie otworzyć maskę i spojrzeć na ilość płynu w zbiorniku, czy mieści się między oznaczeniami min. i max. na podziałce. Zbyt mała ilość cieczy może wynikać z nieszczelności układu, a zbyt duża pojawia się, gdy instalacja jest zapowietrzona. W każdym przypadku trzeba zbadać, co jest przyczyną i usunąć powstałe uszkodzenia.

 

Znaczenie płynu chłodniczego

Jak sama nazwa sugeruje, płyn chłodniczy ma za zadanie chłodzić silnik naszego samochodu, gdy podczas jazdy rozgrzewa się do bardzo wysokiej temperatury. W silniku spalane jest paliwo i część uzyskanej w ten sposób energii przekłada się na pracę, ale reszta to ciepło mogące negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie auta. Dlatego tak istotna jest rola płynu chłodniczego, który przejmuje nadmiar ciepła i oddaje je w chłodnicy, a następnie proces ten jest wielokrotnie powtarzany podczas jazdy.

Aby płyn ten spełniał dobrze swoje zadania bez względu na warunki zewnętrzne i porę roku, musi mieć specjalny skład. Nie może być to zwykła woda, mimo że dobrze odbiera ciepło, ponieważ w czasie mrozu mogłaby zamarznąć, a podczas pracy silnika, gdy powstają niezwykle wysokie temperatury, wyparować. Dlatego jako płyn do chłodnic stosuje się mieszaninę różnych substancji – zwykle wody, glikolu etylenowego, a także wielu innych dodatków chemicznych polepszających jego właściwości.

Pamiętajmy jednak, że nawet najlepszy płyn chłodniczy z upływem czasu zaczyna tracić swoje właściwości, ponieważ absorbuje wodę z otoczenia, dlatego niezbędna jest jego regularna kontrola oraz wymiana co pewien czas.